'Domuz gribi' virüsünün gen yapısı çıkarıldı

Çinli bilim adamları, 40 ülkede toplam 74 kişinin ölümüne, 8 bin 787 kişinin hastalanmasına neden olan A tipi H1N1 virüsünün gen haritasını çıkardı.

Pazartesi 18.05.2009 00:00
Son Güncelleme: Pazartesi 18.05.2009 17:00
ABONE OL
Çin Ulusal Grip Merkezi'nde görevli bilim adamlarının ülkedeki ilk domuz gribi hastasından alınan numunelerden yola çıkarak virüsün gen sıralamasını belirlediği bildirildi.

Çin Uluslararası Radyosu'nun haberine göre, Çin Salgın Hastalıkları Kontrol ve Önleme Merkezi, Çinli hastadan elde edilen virüsün ABD'de elde edilen virüsle aynı türden olduğunun saptandığını açıkladı.

Söz konusu virüsün gen yapısıyla ilgili verilerin, dünyadaki bütün bilim adamlarınca A tipi H1N1 virüsü hakkındaki analiz ve denetimlerde kullanılmak üzere Küresel Kamu Gen Verileri Bankası (GENEBANK) başta olmak üzere çeşitli veri bankalarına aktarıldığı da belirtildi.

Çin, daha önce de Dünya Sağlık Örgütü'nün kendilerine virüsün özelliklerinin gönderilmesi halinde, 3 ay içinde domuz gribi aşısı üretebileceğini bildirmişti.

Çin'in ana kıtasında şu ana kadar 4 kişide domuz gribi görülmüş, bunlardan ilk hasta taburcu edilmişti.

*DOMUZ GRİBİ HAKKINDA BİLMENİZ GEREKENLER İÇİN TIKLAYINIZ...

NEW YORK'TA KORKUTAN ÖLÜM

Dünya genelinde ve ABD'de her geçen gün artan domuz gribi (H1N1) salgını New York'ta ilk kurbanını aldı.

New York Şehir Sağlık Departmanı sözcüsü Jessica Scaperotti, "Şehrimizde domuz gribi salgının nedeniyle ilk ölümlü vaka vuku bulmuştur" dedi. New York Belediye Başkanı Michael Bloomberg, hayatını yitiren New Yorklu'nun bir okul müdürü Mitchell Wiener (55) olduğunu söyledi.

Sözcü Scaperotti, New York'ta önümüzdeki günlerde bu tür ölümlerin gerçekleşebileceğini belirtti ve New Yorkluların salgın tehlikesi altında olduğu uyarısında bulundu.

ABD'de domuz gribi salgınının ilk görüldüğü eyaletlerinden biri olan New York'ta son olarak geçen hafta hastalık nedeniyle altı okul kapatılmıştı. Dünya genelinde 39 ülkede tespit edilen salgına yakalananların sayısı da 8 bin 480 kişi olarak açıklandı. Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) domuz gribi nedeniyle en yüksek derece de tehlike alarmı vermeye hazırlanırken, kurum son olarak 1968 yılında bu derece yüksek salgın riski alarmı vermişti.

New York'ta yaşamını yitiren Wiener ile birlikte ABD'de salgın nedeniyle 6 kişi hayatını kaybetti. Diğer beş kişinin üçü Texas, biri Arizona ve diğeri de Washington eyaletindendi. New York'ta bugüne kadar tespit edilen domuz gribi vakası 178, ancak şehrin Sağlık Departmanı bu rakamın daha yüksek olduğu görüşünde.

Sözcü Jessica Scaperotti, New York'ta salgının henüz korkulacak düzeyde olmadığını, ancak vaka sayısının giderek artabileceğini söyledi. Scaperotti, New York şehrinde 11 okulun salgın nedeniyle kapalı olduğunu dile getirirken, okulların bulunduğu bölgede yaşayanların hapşırmaya başladıkları takdirde vakit geçirmeden virüs testi olmalarını tavsiye etti.

NEW YORK'TA 3 BİN ÖĞRENCİNİN EĞİTİMİ AKSADI

New York şehrinde okulların kapatılmasından dolayı öğrenimine devam edemeyen öğrenci sayısı da 3 bini buldu.

Kapatılan okullardan yalnızca birinde H1N1 virüsü tespit edildiğine işaret eden sözcü, diğerlerinin kapatılma gerekçesini de "her ihtimale karşı alınmış bir önlem" olarak gösterdi. Scaperotti, Şehir Sağlık Departmanı'nın yalnızca domuz gribi testi yaptığını anımsatarak, "yeni acılı haberlerin gruplar halinde bile alınması mümkün" dedi.

New York Belediye Başkanı Michael Bloomberg de hayatını kaybeden okul müdürü için, "Çok nitelikli ve kaliteli bir eğitimciydi" yorumunu yaptı.

JAPONYA'DAKİ SALGIN KORKUTUYOR

Domuz gribi olarak bilinen H1N1 virüsünün Japonya'da bugün 33 kişiye daha bulaştığı, ülkedeki vaka sayısının 129'a yükseldiği bildirildi.

Japon Kyodo News'in haberine göre, ülkede bugün 33 yeni vaka daha görüldü. Hükümetin rakamlarına göre ise ülkede görülen toplam vaka sayısı şu ana kadar 96.

Japonya hükümeti, domuz gribinin yayılmasına karşı önlemler almak amacıyla bugün acil toplantı yaptı.

Başbakan Taro Aso, halka sakin olması çağrısında bulunarak, "hükümetin halktan toplantılarını yapmama ya da toplu aktiviteleri iptal etmelerini isteme gibi bir planı yoktur'' diye konuştu.

ÇİN'DE BİR ŞÜPHELİ VAKA TESPİT EDİLDİ

Çin'de şüpheli bir A tipi H1N1 gribi vakası tespit edildiği bildirildi.

Çin Sağlık Bakanlığı, domuz gribine yakalandığından şüphelenilen kişinin ülkenin güneyindeki Guanhdong eyaletinde yaşayan bir erkek olduğunu, ABD ve Kanada'ya seyahat ettikten sonra 15 Mayıs'ta Güney Kore ve Hong Kong üzerinden Çin'e döndüğünü açıkladı.

Açıklamada, Hong Kong'dan Guangcou şehrine trenle gelirken ateşi yükselen hastanın karantina altına alındığı ve durumunun şu an normal olduğu belirtildi.

Çin'de daha önce üç kişinin H1N1 gribine yakalandığı kesinleşmişti.

Dünya Sağlık Örgütü'nün son açıklamasında;

ABD'de 4'ü ölü 4714 doğrulanmış vaka,
Meksika'da 66 ölü 2895 doğrulanmış vaka,
Kanada'da 1 ölü 496 doğrulanmış vaka,
Kostarika'da 1 ölü 9 doğrulanmış vaka,
İspanya'da doğrulanmış 103 vaka,
İngiltere'de 82,
Panama'da 54,
Çin'de 4 doğrulanmış vaka olduğu kaydedilmişti.