Avrupa’nın seksofil yatırım aracı!

Salı 19.05.2009 00:00
Son Güncelleme: Salı 19.05.2009 10:11
ABONE OL
Seksofiller! Hemcinslerine göre daha sakin mizaçlılar...Azarlanınca ağlıyorlar, sevildiklerinde sırnaşıyorlar...Holstein inekleri, şu günlerde, Avrupa'da seksofillikleri ile değil, 'yatırım' özellikleri ile el üstünde tutuluyor. Avrupa'da emlak piyasası düşüşte! Borsa ise kimi zamanlar yerlerde, bir günü bir gününe uymuyor! Bankaların bir bölümü batıyor. Batmayanlar ise yıllık sadece % 3'ün altında faiz veriyor. Avrupa Merkez Bankası (AMB) habire faiz oranlarını düşürüyor. Paralarını yastık altına koymaya başlayan Avrupalılar, bu göz gözü görmez ortamda unutulmuş bir yöntemi bir anda hatırladılar: 'İneklere yatırım!' Holstein inekleri son dönemde giderek önemli bir yatırım aracı olarak görülmeye başlandı. Özellikle de köy hayatına karşı bir nostaljisi olan Fransızlar, paralarını Holstein'a yatırıyorlar.

Dişiler, Faizin Garantisi

Bir Holstein ineğinin fiyatı 1250 euro. Bu besili ineklere yatırım yapmak isteyenler, yaklaşık 10 ila 20 Holstein alıyor ve ineklerden yılda % 4 ila 5 oranında faiz elde ediyorlar. Uzun dönemde ise ineklerin sayısı, doğal yöntemler sayesinde, iki katına kadar çıkabiliyor. Fransa'da büyük baş hayvanlara yatırım yapanlara danışmanlık veren AFIC (Fransız Hayvancılık Yatırım Organizasyonu) adlı şirket, geçen yıl cirosunu % 40 kadar artmış, bu yıl ise ikiye katlamış. Şirketin internet sitesini incelediğinizde, size yılda kaç inek satın alırsanız, gelirinizin ne olacağını örneklerle veriyor: "Mesela 10 Holstein alırsanız ve her yıl doğan dişileri elinizde tutup, satmazsanız, bir süre sonra satın aldığınız sürüdeki Holsteinların sayısını da arttırmış olursunuz." Yani dişiler faizin garantisi! Yeterki satın aldığınız inekler ölmesin...

İnek Masajı...

İneğin borsa değerinin olduğu bu ortamda satın alınan Holsteinların da keyfine diyecek yok! Süt çiftliği olan 'Richard Durand', adındaki besici, Lyon şehri yakınlarındaki 200 hektarlık alandaki çiftliğini, ineklere olan rağbetin artması sayesinde modernize etmiş. Çiftliğinin adını ise,'Mutlu İnekler Çiftliği' koymuş. Başkasına ait olan bu inekleri yemyeşil çayırlarının üzerinde otlatan Durand, Holsteinlerin hepsine birer isim de koymuş. Sabah akşam onları adları ile çağırıyor. İneklerin bir eli yağda, bir eli balda. Sahiplerinin de izniyle, Durand onları, büyük yuvarlak bir tarakla tarayarak masaj bile yapıyor. Uyanık besici, krizi fırsata çevirenlerden. Ama Holsteinleri beslemenin çok sıkıcı olduğunu söylemeden de edemiyor.

Aslan Yürekli Richard'ın Fidyesini Ödemişler..

Fransızlar için Holstein ineğine yatırım, bir bakıma onikinci yüzyıla geri dönüş anlamına da geliyor. Aslan Yürekli Richard zamanından kalma bir alışkanlık... O dönemde zanaatçılar, köylüler, ticaretle uğraşanlar, ellerindeki mal varlıklarının değerini korumak için çiftçilere giderlermiş. Sermaye ve işçi arasında, 'Gazel' denilen anlaşma da o zaman doğmuş. Şehirli sürüyü satın alır hayvan yetiştiricisi ise el emeğini ortaya koyarmış. Sürüdeki büyük baş hayvanların sayısı böylece bir süre sonra giderek artarmış. Elde edilen gelir ise sürünün sahibi ile hayvan yetiştiricisi arasında pay edilirmiş. Fransız asıllı İngiltere Kralı Aslan Yürekli Richard, Haçlı Sefeleri dönüşünde Alman İmparatoru VI Henrich'in eline esir düştüğünde de, Richard için istenen 150 bin mark tutarındaki fidye ödenen kadar, bu sürüler üzerine haciz konulmuş. Bu da bu sistemin gelişmesini sağlamış. O dönemde sürülerin büyüklüğü, insanların miraslarının değerini ortaya koyarmış. AFIC'in verdiği rakamlara göre Fransa'da şu anda, 880 çiftlikte toplam 37 bin Holstein ineğine yatırım yapılmış durumda. Organizasyon, bu rakamın ülkede 1 milyon, Avrupa'da ise 6 milyona çıkabileceğini tahmin ediyor. Bitirirken son söz: Beni inek uzmanı zannetmeyin. Avrupa Birliği'ni (AB) bilirim. Ama bu konu o kadar ilginç ki, Holsteinler üzerinde mi uzmanlaşmalı diye düşünmemek elde değil!