Diaspora Obama'ya ateş püşküyor

ABD'deki Ermeni diyasporasının, 24 Nisan açıklamasında "soykırım" sözcüğünü kullanmayan ABD Başkanı Barack Obama'ya sert tepkisini sürerken, Ermenistan'a ekonomik yardımda kesinti gidileceği haberleri de rahatsızlığını artırdı.

Salı 19.05.2009 00:00
Son Güncelleme: Salı 19.05.2009 14:22
ABONE OL
ABD'nin önde gelen Ermeni kuruluşlarından ANCA Başkanı Ken Hacıkyan, Başkan Obama'ya bir mektup göndererek, "Verdiğiniz söze sadık kalınmaması, Ermeni kökenli Amerikalıları ciddi bir biçimde incitti" denilirken yardım kesintisi sert dille eleştirildi.

ANCA Başkanı Ken Hacıkyan, Başkan Obama'ya gönderdiği mektupta Obama'nın, seçim kampanya sırasında verdiği, "soykırım"ı tanıma "ve Ermenistan'ın büyüme ve gelişmesini güçlendirme yönündeki sözlerini yerine getirmemesinden" duydulan "hayal kırıklığını" dile getirdi.

18 Mayıs tarihli mektupta Obama'nın, 24 açıklamasında "soykırım" sözücünü kullanmaması ile ilgili olarak "Verdiğimiz sözlere sadık kalınmaması, Ermeni kökenli Amerikalıları ciddi bir biçimde incitti ve Amerikalılara hızmet etmedi" denildi. Mektupta ayrıca Ermenistan'a ekonomik yardımda yüzde 38'lik bir kesinti yapılmasının "çok rahatsız edici" olarak nitelendirilirken Ermenistan'a Türkiye ve Azerbaycan tarafından ambargo uygulandığına, ülkede derin bir ekonomik kriz yaşandığına dikkat çekildi.

Mektupta, "Ermenistan ile Türkiye arasında sürdürülen diyalog, sizin Ermeni Soykırımı konusunda gerçeği söyleme isteğiniz ile hiçbir biçimde ilişkilendirilmemeli. Tüm soykırım olaylarına ilişkin tutumuz hiçbir koşula bağlanmamalı" ifadesi de kullanıldı.