"El Kaide Pakistan'da zor durumda"

Amerikan Merkezi Haberalma Teşkilatı (CIA) Başkanı Leon Panetta, El Kaide militanlarına yönelik saldırılarda insansız uçakların kullanılmasını savundu ve ABD Başkanı Barack Obama'nın politikasının El Kaide örgütünü zor durumda bıraktığını söyledi.

Salı 19.05.2009 00:00
Son Güncelleme: Salı 19.05.2009 11:50
ABONE OL
Panetta, Los Angeles'taki bir düşünce kuruluşunda yaptığı konuşmada, El Kaide'nin ABD ve müttefiklerinin çıkarları açısından güvenlik bakımından "en büyük tehdit" olmaya devam ettiğini belirtti.

Obama'nın El Kaide'yi "zor durumda bırakma, dağıtma ve yenme" amacının, Pakistan'ın sınır bölgelerinde gizlenen terörist örgütün liderleri üzerinde "önemli bir baskı" ile somutlaştığını kaydeden Panetta, "Başkan ve ulusal güvenlik ekibi stratejisinin işlediğini birçok kanıt gösteriyor" dedi.
Panetta, bu bölgedeki çabalarının El Kaide'nin yapmaya çalıştığı her eylemi ciddi şekilde zor durumda bıraktığını belirtti.

CIA başkanı, insansız uçaklarla düzenlenen saldırıların El Kaide liderlerini hedef alma konusunda "çok etkili" olduğunu vurgulayarak, "bu saldırıların El Kaide liderlerini zor durumda bırakabilmek için tek imkan olduğunu" ifade etti.