Tüm liderleri vuruldu... ...sivillerin dramı kaldı

Asya’nın en uzun süren iç savaşında Tamil Kaplanları örgütüne son darbe... Silah bıraktığını açıklayan örgütün bütün yönetici kadrosu, Sri Lanka ordusu tarafından dün ölü ele geçirildi

Salı 19.05.2009
Son Güncelleme: Pazartesi 18.05.2009
ABONE OL
Sri Lanka'da 1972 yılında kurulan ve 1983'ten beri bağımsızlık için hükümetle çatışan Tamil Kaplanları tarihe karıştı... Son bir aydır tırmanan çatışmalarda önceki gün örgütün silah bırakmasının ardından dün "ölümcül darbe" geldi. Örgütün lideri Vellupillai Prabhakaran, oğlu Charles Antony ve diğer tüm yönetici kadrosunun öldürüldüğü açıklandı. Sri Lanka Kara Kuvvetleri Komutanı General Sarath Fonseka, çatışmaların sona erdiğini, askeri operasyonların durdurulduğunu ve Tamil Eelam Kurtuluş Kaplanları (LTTE) örgütünün yenilgiye uğratıldığını açıkladı. Tamillerin kontrolü altındaki son bölgenin de ele geçirildiğini belirten Fonseka, "Sri Lanka'yı teröden kurtardık" dedi. 250 teröristin cesedinin bulunduğunu da belirtti.

İNTERPOL ARIYORDU

Dünyaya intihar eylemlerini yayan, küçük direniş hareketini korku salan bir terör örgütü haline getiren Vellupillai Prabhakaran, önceki gün orduyla girdiği iki saatlik bir çatışmada öldü. 54 yaşındaki Prabhakaran'ın oğlunun da ceset fotoğrafları ordu tarafından basına dağıtıldı. Örgütün deniz gücü komutanı Soosai ve örgütün istihbarat servisi başkanı Kapil Amman da operasyonda ölü ele geçirildi. Örgütü bitiren son çatışmalar, askerlerin lider kadronun etrafını sabahın erken saatlerde sarmasıyla başladı. Prabhakaran ve yardımcıları, bölgeden zırhlı bir araçla kaçmaya çalışırken, Sri Lanka askerleri araçlarına roket fırlattı. Birçok ülkede terör örgütü olarak kabul edilen Tamil'in lideri, İnterpol tarafından da aranıyordu. Tamil halkının Sri Lanka hükümetlerince ayrımcılığa maruz kaldığını savunarak bağımsız bir ülke için örgütü kurmuştu.

***

26 yıldır süren iç savaşın bitmesiyle korkunç tablo ortaya çıktı. Son çatışmalarda ölen 8 bin sivil, binlerce ağır yaralı, 50 bin evsiz... BM ve AB, "savaş suçlarının" soruşturulmasını istedi

Hükümet ve ayrılıkçı Tamiller arasındaki 26 yıllık iç savaş, ağır bilanço ve soru işaretleriyle son buldu. Uluslararası kuruluşların çağrılarına rağmen çatışmalar dinmedi ve son beş ayda 8 bin kişi hayatını kaybetti. İç savaşın toplam kurban sayısı ise en az 70 bin... Böyle bir savaşın ardından Devlet Başkanı Mahinda Rajapaksa "zafer" ilan ederken; son bir ayda bin kişinin öldüğü iç savaşın sivil kurbanları için soruşturma çağrıları geldi. Tamil ve ordunun birbirini sorumlu tuttuğu sivil kayıplar için Avrupa Birliği (AB) ve Birleşmiş Milletler (BM) yetkilileri çağrıda bulundu.

'KAHRAMAN BAŞKAN'

Uluslararası yardım kuruluşlarını ve basını çatışma bölgelerine sokmayan hükümete karşı sert tepkiler geliyor. BM, hem Sri Lanka ordusu, hem de ayrılıkçı Tamil Kaplanları örgütünün işlediği suçların araştırılması çağrısında bulundu. AB ise dün konuyu ele aldı. Dışişleri bakanlarının imzasını taşıyan bildiride ülkedeki en önemli sorunun insani durum olduğunun altı çizildi. Hükümeti, arabulucularla görüşmeye çağıran AB, "Çocukların da yer aldığı dehşet verici sivil ölümlerinin araştırılması için bağımsız soruşturma konseyi kurulmalı. Buna taraflar saygı göstermeli" dedi. Çatışmaların sona ermesiyle, ülke genelinde pek çok kişi sokağa döküldü. Başkan'ı ulusal kahraman ilan eden halk, askerlere sevgi gösterisinde bulundu.