Yeni Filistin hükümeti yemin etti

Salı 19.05.2009 00:00
Son Güncelleme: Salı 19.05.2009 20:50
ABONE OL
Filistin'de Başbakan Selam Feyyaz liderliğinde kurulan yeni hükümet yemin etti.

Filistinli yetkililer, 7 martta istifa eden kabinenin yerine geçecek yeni hükümetin yemin töreninin, Batı Şeria'daki Ramallah kentinde, Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas'ın huzurunda yapıldığını söyledi.
Başbakan Feyyaz ile 24 Bakanın yer aldığı yeni kabinedeki bakanlardan 12'sinin, Abbas'ın El Fetih partisinden olduğu belirtiliyor. Hamas, bu yeni kabineyi tanımayacağını açıklamıştı.

Yeni Filistin hükümetinde Dışişleri Bakanı Riyad El Maliki aynı görevde kaldı, Ramallah Valisi Said Ebu Ali İçişleri Bakanı oldu. Yeni hükümetteki bakanlardan 5'inin kadın olduğu belirtildi.

Son Filistin ulusal birlik hükümeti, 2007 haziran ayında, Gazze Şeridi'nde Hamas ve El Fetih arasındaki çatışmalardan sonra, Hamas'ın bölgede yönetime el koyması üzerine, Filistin Yönetimi Devlet Başkanı Mahmud Abbas tarafından lağvedilmişti.

Hamas, daha sonra Gazze Şeridi'nde yönetimine devam etmiş, Batı Şeria'da ise Başbakan Selam Feyyad başkanlığında yeni bir hükümet kurulmuştu.

Mısır'daki görüşmelerde grupların anlaşmaya vardıklarının açıklanmasının ardından, geçen mart ayında, Selam Feyyad, ulusal birlik hükümetinin yolunu açmak amacıyla görevinden istifa ettiğini açıklamıştı.
Gazze Şeridi'nde fiili yönetimi elinde bulunduran Hamas, Devlet Başkanı Abbas'ın seçimlere kadar görev yapacak yeni hükümeti kurmak için yeniden Selam Feyyaz'a görev vermesinin, El Fetih ile Hamas arasında yürütülen tüm diyalog ve birlik görüşmelerinin sonu olacağı uyarısında bulunmuştu.

Hamas, yeni hükümette Feyyaz'ın da bulunacağının açıklanmasının ardından bu hükümeti tanımayacağını bildirmişti.