"AB'den Türkiye'ye sıcak mesajlar"

Türkiye-AB Ortaklık Konseyi toplantısında AB tarafınca Türkiye'nin AB üyeliğine verilen destek, Avrupa'da dikkat çekti.

Çarşamba 20.05.2009 00:00
Son Güncelleme: Çarşamba 20.05.2009 11:07
ABONE OL
"AB'den Türkiye'ye sıcak mesajlar" diyen Deutsche Welle, Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy ve Alman Başbakanı Angela Merkel'in "imtiyazlı ortaklık" çağrılarını anımsatarak "AB Dönem Başkanı ve Komisyon'dan Türkiye'nin üyelik sürecine verilen güçlü destek mesajlarının zamanlaması" nı dikkat çekici buldu.

Alman yayın kurumu Deutsche Welle, Ortaklık Konseyi toplantısı ile ilgili olarak Avrupa Komisyonu'nun Genişlemeden Sorumlu Üyesi Rehn, Türkiye ile müzakerelerin hedefinin "tam üyelik" olduğunu söylerken Dönem Başkanı Çek Cumhuriyeti'nin üyelik sürecine destek vererek yeni müzakere başlıkları açma sözü verdiğini belirtti. DW, "AB ile Türkiye arasındaki en yüksek karar alma organı Ortaklık Konseyi toplantısından Ankara'ya sıcak mesajlar geldi" dedi. Haberde şu değerlendirme de yapıldı:

"AB Dönem Başkanı ve Komisyon'dan Türkiye'nin üyelik sürecine verilen güçlü destek mesajlarının zamanlaması dikkat çekti. Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy ile Almanya Başbakanı Angela Merkel, geçen hafta Berlin'de katıldıkları bir etkinlikte, Türkiye'nin tam üyeliğine karşı çıkmış ve "imtiyazlı ortaklık" önerilerini yinelemişti.

Deutsche Welle haberinde AB Dönem Başkanlığı'nı Temmuz ayında devralacak olan İsveç'in Dışişleri Bakanı Carl Bildt'in de, Türkiye'nin AB üyelik sürecine desteğini vurgularken, bu yılın en önemli olayının Kıbrıs barış müzakereleri olacağını söylediğine de işaret etti.