"ABD'nin füze kalkanı Avrupa'yı korumaz"

New York merkezli East West Enstitüsü, yayınladığı bir raporda, ABD'nin Doğu Avrupa'ya yerleştirmeyi planladığı füze kalkanının Avrupa'yı koruyamayacağını savundu.

Çarşamba 20.05.2009 00:00
ABONE OL
Enstitü'nün hazırladığı rapora göre, İran önümüzdeki 1-3 yıl içinde basit nükleer araçlara sahip olacak. Sonraki beş yıl içinde de Tahran, nükleer savaş başlıkları üretebilecek potansiyele sahip.

Uzmanlara göre İran'ın sahip olacağı kapasiteyi Doğu Avrupa'ya yerleştirilecek füze kalkanının engelleme şansı yok. Raporda, "Kıtalararası füzelere sahip olmak isteyen ülkeler bu füzelerin etkisini azaltacak çalışmalara karşı da önlem geliştiriyor. Muhtemel füze kalkanının İran'dan 2 bin km menzille Avrupa ya da ABD'ye yönelecek saldırıya karşı bir koruma sağlaması mümkün değil." deniliyor.

Uzmanlara göre "İran, bir ton nükleer başlık taşıyabilen ve 2 bin kilometre menzile ulaşabilen füzeleri 6-8 yıl içinde üretebilir. İran nükleer silah programı olmadığını iddia etse de, devam edilen uranyum zenginleştirme çalışmaları bu konudaki endişeleri artırmaktadır. 1010 kg değerindeki düşük seviyede zenginleştirilmiş uranyum, yüksek seviyede zenginleştirilmiş bir adet nükleer başlığa dönüştürülebilir.". Raporda İran'ın dış destek alması durumunda süreyi hızlandırabileceğine dikkat çekiliyor.

Rus ve Amerikalı akademisyen ve askeri uzmanların birlikte hazırladıkları 'İran'ın Nükleer ve Füze Potansiyeli' adlı çalışmada, Moskova'nın endişelerine de yer veriliyor. Moskova, ABD eski Başkanı George W. Bush döneminde projelendirilen çalışma ile Rusya'nın nükleer kapasitesinin tehdit altına alınacağını iddia ediyor. Raporda, "Polonya'ya kurulacak sistem milyar dolarlara mal olacak. Burada kurulacak on adet füzeden oluşan yapının çok hızlı bir şekilde artırılması mümkün. Bunun için sadece milyon dolarlar yeterli. Bu durumda Rusya'nın nükleer varlığı tamamı ile etkisiz hale getirilebilir." değerlendirmesinde bulunuyor.

Altı Rus ve altı Amerikalıdan oluşan ekip hazırladıkları raporu ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı James Jones, Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ve Rusya Güvenlik Konseyi Sekreteri Niolay Patruşev'e de sundular. Füze savunma sisteminin yeniden ele alınması gerektiğini öneren uzmanlar, İran tehdidine karşı, ABD ve Rusya'nın birlikte çalışmasının zorunluluğuna işaret ediyor.