Komşuda domuz gribi paniği

Halk arasında domuz gribi olarak bilinen H1N1 virüsü hızla yayılmaya devam ediyor.

Çarşamba 20.05.2009 00:00
Son Güncelleme: Çarşamba 20.05.2009 10:43
ABONE OL
Meksika'da ortaya çıkan ve ABD'ye yoğun bir şekilde yayılan salgın, dünyanın en kuzeyinden, en güneyine, en doğusundan, en batısına kadar binlerce kişiyi tedirgin ediyor.

Komşu ülke Yunanistan'da da ortaya çıkan virüsün neden olduğu panik Sağlık Bakanı Dimitris Avramopulos'u da sardı.Geçtiğimiz günlerde komşu ülke Yunanistan'da da ortaya çıkan ölümcül H1N1 virüsü, halk arasında paniğe neden olmuştu.

ABD'den dönen 19 yaşındaki bir gence konulan domuz gribi teşhisi üzerine, aynı uçakla Yunanistan'a gelenlere ulaşılmaya başlandı.

Yapılan çalışmalarda, tüm bu çalışmaları yöneten Sağlık Bakanı Dimitris Avramopulos'un da aynı uçakta bulunduğu gerçeği ortaya çıktı. Hemen kontrol altına alınan bakana uygulanan testlerin sonucunun negatif çıkması ve sağlık durumunun iyi olması üzerine Avramopulos rahat bir nefes alırken, uçakta bulunan diğer yolcuların da kontrolden geçirildiği öğrenildi.

DOMUZ GRİBİ AŞISINA AZ KALDI

İsveç devlet televizyonu, bir İsviçre ilaç firmasının 3-4 hafta içinde A/H1N1 domuz gribi virüsüne karşı aşı piyasaya süreceğini bildirdi.

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Ban Ki-moon da dün İsviçre'nin Cenevre şehrinde
30 kadar ilaç şirketinin temsilcisiyle bir toplantı yapmıştı. Toplantıda domuz gribine karşı ilaç ve aşı geliştirilmesi üzerinde durulmuştu. Ban Ki-moon, domuz gribiyle mücadelede özel sektörün de iş birliği yapmasının çok önemli olduğunu söylemişti.

Dünya Sağlık Örgütü raporlarına göre domuz gribi 12 saat içinde bin kişiye bulaşabiliyor. Bütün dünyada 10 bin kişi A/H1N1 virüsü taşıyor.

JAPONYA'DA DOMUZ GRİBİ VAKALARI 236'YA ULAŞTI

Japonya'daki domuz gribi vakalarının sayısının bugün 236'ya ulaştığı bildirildi.

Osaka, Hyogo ve Shiga'daki vakalarla birlikte ülkedeki toplam kesinleşmiş vaka sayısının 236'ya ulaştığı kaydedildi. Yerel medyanın haberine göre, Osaka ve Hyogo dışında bugün, Shiga eyaletinin Otsu bölgesinde 23 yaşındaki bir erkekte domuz gribi görüldüğü belirtildi. Eyalet yetkilileri, bu kişinin Cuma günü Hyogo eyaletinin Kobe şehrine gittiğini ifade etti.

Ülkedeki 236 domuz gribi hastasından üçü tedavi gördükleri hastaneden taburcu edilmişti. Taburcu edilen kişiler, Osaka lisesinin öğrenci ve öğretmenleriydi. Ülkedeki ilk vaka da yine taburcu edilen bu kişilerin Kanada'dan ABD aktarmalı olarak Japonya'nın Narita Havaalanı'na varışlarında ortaya çıkmıştı.

AVUSTRALYA'DA DOMUZ GRİBİ


Dünya'yı sarsan domuz gribi, Avustralya'ya da yayıldı. Sağlık Bakanlığı'ndan yapılan açıklamaya göre ülkede 3. vakaya da hastalık teşhisi konuldu.

Avustralya Sağlık Bakanlığı yetkilileri, ülkede 3. domuz gribi vakasına uygulanan testlerin pozitif çıktığını duyurdu. Daha önceki hastalar gibi son kurbanın da H1N1 virüsünü ABD'de bulunduğu süre içerisinde kaptığı ifade edilirken, Sağlık Bakanı John Della Bosca, hastalardan hiçbirinin ölümcül virüse Avustralya'da yakalanmadığının altını çizdi. Bu arada hiçbir hastanın hastaneye yatırılmadığı ve evlerinde karantina altında tutulduğu öğrenildi.

TAYVAN'DA İLK DOMUZ GRİBİ VAKASI GÖRÜLDÜ

Tayvan'da ilk kez domuz gribi vakası görüldüğü bildirildi.

Hastalık Kontrol Merkezleri sözcüsü Shih Wen-yi, hastalığa yakalanan kişinin New York'tan Taipei'ye Hong Kong üzerinden gelen 52 yaşında yabancı bir erkek olduğunu söyledi.

Sözcü, bir gemide doktor olarak çalışan bu kişinin ne Amerikalı ne Japon olduğunu belirtti ama ayrıntılı bilgi vermedi.