Korsanlara Türk darbesi

Aden Körfezi'nde 'Amira' isimli gemiyi kaçırmak isteyen Somalili korsanlar, bu kez sert kayaya çarptı. Türkiye komutasındaki deniz gücü askerleri, 13 korsanı etkisiz hale getirdi

Çarşamba 20.05.2009
ABONE OL
Aden Körfezi ve Somali açıklarında seyreden gemileri fidye almak amacıyla kaçıran korsanlarla mücadele için kurulan uluslararası askeri deniz gücü CTF 151, Türkiye komutasındaki ilk önemli başarısını elde etti. Tuğamiral Caner Bener komutasındaki CTF 151, önceki gün korsanlar tarafından saldırıya uğrayan Mısır bayraklı Amira gemisinin 'imdat' mesajıyla harekete geçti. Birleşik Deniz Kuvvetleri bünyesinde bulunan Güney Kore ve ABD'ye ait askeri gemiler, Türk komutanın direktifiyle bölgeye gitti. Havadan helikopterle desteklenen operasyon sonucu, korsanların kaçırmaya çalıştıkları Amira gemisine çıkması engellenirken, geminin 17 kişilik mürettebatı da rehin alınmaktan kurtarıldı. 13 korsan ise yakalanarak gözaltına alındı. ABD'nin önerisiyle oluşturulan dünyanın sayılı uluslararası deniz güçlerinden biri olan CTF 151 bünyesinde Türkiye, ABD, Singapur ve Güney Kore'ye ait savaş gemileri bulunuyor. Deniz gücünde 6 subay, 2 de astsubay görev yapıyor. Ayrıca Bahreyn'deki Birleşik Deniz Kuvvetleri karargâhında da 2 subay var.

ABD'Lİ KOMUTAN ÖVGÜ YAĞDIRDI
DENİZ gücünün ABD'li yardımcı komutanı Tim Lowe, operasyonun hatasız sonuçlandığını söyledi. Lowe, "Bu başarı, askeri gücün koordinasyonlu hareketiyle korsanların faaliyetlerini etkisiz hale getirebilmesinin eseridir. Bu koordinasyonlu ve sistematik operasyonlar, dünyadaki tüm deniz güçlerine yasadışı faaliyetlerde bulunanlara karşı mücadelede örnek olmalıdır" dedi.