"Türkiye konusunda yalan söyleme"

Avrupa Parlamentosu seçim kampanyasında bir ana temas haline getirilen Türkiye'nin AB üyeliğine ilişkin Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy'nin tutumuna ana muhalefet partisinden sert eleştiriler geldi.

Çarşamba 20.05.2009 00:00
Son Güncelleme: Çarşamba 20.05.2009 12:50
ABONE OL
Sosyalist Parti Sözcüsü ve Avrupa Parlamentosu üyesi Benoit Hamon, Sarkozy'i özellikle Türkiye konusunda "yalan" söylemekle suçlarken "Sayın Cumhurbaşkanı Fransızlara gerçeği söyle, yalan söylemekten vazgeç" ifadesini kullandı.

Benoit Hamon, France İnfo radyosunda yaptığı açıklamalarda Sarkozy'nin sürekli Türkiye'nin AB'ye katılımına karşı "kırmızı kart" gösterirken müzakerelerin sürmesine onay verdiğini belirtti.

"Nicolas Sarkozy Fransa'da 'Türkiye'yi istemiyoruz'diyor. Halbuki Fransa'nın AB Dönem Başkanlığı sırasında Türkiye ile müzekerelerde iki başlık daha açtı" diyen Hamon Sarkozy'yi "yalan" söylemekle suçladı. Hamon, "Sayın Cumhurbaşkanı Fransızlara özellikle Türk dosyası konusunda gerçeği söyle, yalan söylemekten vazgeç" ifadesini kullandı.

Le Monde gazetesine göre, Hamon konuşmasında Sosyalist Parti'nin, "Avrupa hukukuna uyum sağlaması ve Ermeni soykırımı ve azınlıkların tanınması konusunda jest yapması" koşulu ile Türkiye'nin AB üyeliğinden yana olduğunu belirtti.

UMP'DEN TEPKİ: "HAMON TUTUMUZU ÇARPTIRIYOR"

Benoit Hamon'un açıklamalarına tepki gösteren iktidardaki Halkın Hareketi Birliği (UMP) Sözcüsü ve milletvekili Frederic Lefevre ise, Hamon'un UMP'nin tutumunu çarptırdığını savunarak Türkiye'nin üyeliğine kesin bir biçimde karşı çıktıklarını ve "imtiyazlı ortaklık"tan yana olduklarını vurguladı