FBI'dan gizli operasyon

ABD'nin New York kentinde, bir sinagog önünde bomba yüklü araçla saldırı düzenlemeyi ve askeri uçakları vurmayı planladığı iddia edilen 4 kişinin tutuklandığı bildirildi. Yetkililerin açıklamasına göre, 4 kişi, Amerikan Federal Soruşturma Bürosu (FBI) tarafından yaklaşık bir yıldır sürdürülen gizli operasyon sonucu tutuklandı.

Perşembe 21.05.2009 00:00
Son Güncelleme: Perşembe 21.05.2009 12:26
ABONE OL
ABD'nin New York kentinde dört kişi, iki sinagog ve bir savaş uçağına saldırı yapmaya hazırlandıkları gerekçesiyle tutuklandı. Zanlıların kentin Bronx bölgesinde ağırlıklı olarak Yahudilerin yaşadığı bir mahallede iki sinagoga bombalı eylem düzenlemeyi planladıkları öne sürülüyor. Tutuklananların ayrıca New York eyaletinin Newburgh şehrinde bulunan Stewart Uluslararası askeri havaalanına karadan havaya Stringer füzesiyle saldırı planladıkları da iddia ediliyor.

Federal Soruşturma Dairesi (FBI) Çarşamba akşamı düzenlediği operasyonla yakaladığı dört zanlıyı bir yıldır takip ettiği de yetkililerce dile getirildi. Tutuklamaların ardından bugün mahkemeye çıkarılacak olan zanlıların, suçlu bulunmaları durumunda 25 yıldan ömür boyu hapse varan cezalara çarptırılabileceği tahmin ediliyor.

Yakalananların kimlikleri de açıklandı. Üçü Amerikan vatandaşı olan ve birisi de Haitti kökenli olan kişilerin isimleri şöyle: James Cromitie, David Williams, Onta Williams ile Laguerre Payen.

Yetkililer yakalanan dört kişinin de Müslüman olduklarını dile getirdi. 11 Eylül saldırısının psikolojik travmasını atlatamayan New York, 2001 tarihinden bu zamana kadar en ufacık bir şüpheli durumda tekrar teyakkuza geçiyor. New York savcılarından Lev Dassin, zanlıların terör faaliyetlerine karıştıklarını öne sürerek, "Planlarını hayata geçirmek için hedeflerini seçtikleri ve silah satın almaya giriştiklerini belirledik." dedi.

Savcı, zanlıların sinagoglara patlayıcı yüklü otomobille saldırı planladıklarını öne sürüldü. New York şehir merkezine 60 mil (96 km) uzaklıkta bulunan Newburgh kentinde yaşayan zanlıları FBI ajanları Çarşamba akşamı düzenlediği operasyon ile yakaladı. Operasyon sonrasında bir açıklama yapan New York Belediye Başkanı Michael Bloomberg, "Özgürlüğümüze karşı yine yapılmak istenilen olayın İç Güvenlik Bakanlığımız tarafından önlenmiştir. Bu son olay bizlerin neden her zaman tetikte ve uyanık olmak zorunda olduğumuzu göstermekte." diye konuştu.

New York Times gazetesi internet sitesinden operasyonun yapıldığı döneme dikkat çekti. Gazete, Başkan Barack Obama'nın Guantanamo üssünde tutuklu bulunan terör zanlılarının nereye gönderileceği konusunda bir karar aşamasında olduğuna vurguladı. Obama'nın bu operasyon sonunda terör zanlılarının daha insani şartlarda yargılanmalarını sağlayacak karara imza atması ise mümkün görünmüyor.karadan havaya füzelerle vurmayı planlıyordu.