Askeri kargo uçağı köye düştü: 98 ölü

Endonezya'da, içinde 109 kişi bulunan askeri uçak, köye düşüp pirinç tarlalarına kadar sürüklendi. 16 köylü ile uçaktaki 82 kişi yaşamını yitirdi

Perşembe 21.05.2009
ABONE OL
Endonezya Hava Kuvvetleri'ne ait askeri bir kargo uçağının düşmesi sonucunda ilk belirlemelere göre 98 kişi hayatını kaybetti. 10'u ağır, 15 yaralı ise bölgedeki hastanelere kaldırıldı. Java eyaletindeki Geplak köyüne düşen uçağın 4 evi yerle bir edip, evlerin yakınındaki pirinç tarlasına kadar sürüklendiği, 14'ü çocuk 16 köylünün öldüğü ifade edildi. Askeri sözcü Sagom Tamboense tarafından yapılan basın açıklamasına göre, başkent Cakarta'dan havalanan ve yerel saatle 06.30 civarında Doğu Java eyaletindeki Iswahyudi hava kuvvetleri üssüne inmeye çalışırken düşen uçakta, 98'i yolcu 109 kişi bulunuyordu.

SADECE KUYRUĞU SAĞLAM KALDI

Uçağın askeri üsse giden asker ve asker ailelerini taşıdığı belirtildi. Yetkililer ve görgü tanıkları, düşüşün ardından uçağın tamamen parçalandığını, sadece kuyruk bölümünün sağlam kaldığını ifade etti. Uçağın düşüş sebebi henüz belirlenemezken, yetkililer derhal bir araştırma ekibinin kurulacağını vurguladı.