Guantanamo planı reddedildi

ABD Senatosu, Guantanamo gözetim kampındaki tutsakların başka bir yere nakledilmesine ilişkin planı reddetti.

Perşembe 21.05.2009 00:00
Son Güncelleme: Perşembe 21.05.2009 11:52
ABONE OL
Senato, Başkan Barack Obama'nın, hala 240 mahkumun bulunduğu kampın kapatılması için istediği 80 milyon dolarlık kaynağa da onay vermedi.

Demokratların çoğunlukta olduğu Senato'da yapılan oylamada, kaynak aktarımına karşı çıkan tasarı 90'a karşı 6 oyla kabul edildi. Cumhuriyetçiler, Guantanamo'yu kapatmanın hata olacağını düşünüyor. Demokratlar ise Başkan Obama'nın Guantanamo'yu kapatmasına büyük oranda destek veriyor. Ancak tutsaklardan bazılarının kendi seçim bölgelerine gönderilmesi ihtimalinden endişe duyuyor. Bazı Kongre üyeleri kendilerine hangi tutsakların nerelere gönderilceği konusunda daha fazla ayrıntı verilmesini istiyor. Obama, göreve geldikten hemen sonra yaklaşık 240 tutsağın bulunduğu kampın Ocak 2010'a kadar kapatılacağını açıklamıştı.

Beyaz Saray yetkilileri, Kongre'nin muhalefetine rağmen Obama'nın bu sözünü tutmak için çaba harcayacağını söyledi. Oylamanın ardından Beyaz Saray'dan yapılan açıklamada, "Başkan Obama, Amerikan halkının güvenliğini tehlikeye sokacak hiçbir karar almayacak" denildi. Açıklamada, Obama'nın tutsakların nereye götürüleceğine henüz karar vermediği ve bir komisyonun konuyu değerlendirmekte olduğu belirtildi.

Bu arada, Guantanamo'da tutuklu bulunan bir zanlının yargılanmak için New York'a götürüleceği açıklandı. Böylece ilk kez bir Guantanamo tutsağı sivil yargıya çıkarılmış olacak.