"Türk ordusu bize saldıracak diye bekliyorduk"

Rusya parlamentosu alt kanadı Duma milletvekili ve Bağımsız Devletler Topluluğu (BDT) Enstitüsü başkanı Konstantin Zatulin 1942 yılında Türkiye'nin Rusya'ya saldıracağının düşünüldüğünü söyledi.

Perşembe 21.05.2009 00:00
ABONE OL
Türk-Rus ilişkilerinin gelişmesinde tarihten alınacak çok ders olduğunu kaydeden Zatulin, Ankara'nın son dönemde izlediği bağımsız dış politika anlayışının Rusya açısından önemli olduğunu söyledi.

Babası da bir Sovyet subayı olan Zatulin, "Babam bir Sovyet subayı idi. Ben Gürcistan'ın Batum şehrinde dünyaya geldim. Türkiye'de bir ihtilal gerçekleşti. Mustafa Kemal Atatürk iktidara gelerek ilk kez emperyal değil, ulusal çıkarları hedefine koydu. Bu dönemde Türkiye ile Sovyet Rusya'sı arasında dostluk ilişkileri vardı. İki ülke müttefik olarak hareket ediyordu. Ancak daha sonra ayrılıklar dönemi başladı. İkinci Dünya Savaşı sırasında, Türkiye Almanların yanında doğrudan yer almasa da Moskova hem Ankara faktörünü dikkate alıyordu. Benim doğduğum Batum (Gürcistan) kentinde de Sovyet ordusu, Türk askeri birlikleri saldıracak diye bekliyordu. Moskova 1942 yılında Ankara'nın bize karşı savaşa katılacağını düşünüyordu." dedi.

Türkiye'nin artık daha bağımsız politikalar geliştirdiğini, bunun iki ülke ilişkilerinde önemli yansımaları olduğuna dikkat çeken Zatulin, "Bu AK Parti iktidarı ve Recep Tayyip Erdoğan'ın başbakanlığı döneminde daha iyi hissediliyor. Karadeniz'de yürütülen çalışmalar sayesinde bölge barış gölüne dönüştü. Soçi'de Rusya başbakanı Vladimir Putin'le Erdoğan'ın görüşmesi de bu açıdan çok olumlu. Tersi bir durum iki ülke için de büyük kayıplara neden olur. Taraflar bunun farkında." tespitinde bulundu.

Türkiye'nin bir NATO ülkesi olduğunu ve ittifaktan ayrılmayı da düşünmediğini ifade eden Zatulin, şu şekilde konuştu:

"NATO'ya rağmen Türkiye bağımsız dış politika geliştirebiliyor. Biz her zaman da Ankara'nın Rusya'nın politikalarını desteklemesini beklemiyoruz. Okyanusun diğer ucundan bizlerin nasıl davranacağını dikte etmek doğru değil. Bundan biz zarar görüyoruz. Irak ortada. Dolayısıyla bu bölgede var olan devletler uzun asırlar birbirleriyle mücadele ettiler, savaştılar, sonuçta da kendileri değil, üçüncü taraf yarar gördü. Başka devletler bizim mücadelemizden yarar sağladı. 19.yüzyıldaki olayı hatırlayalım: İngiltere hiçbir şey yapmadan Türkiye'den Kıbrıs'e hediye olarak elinden aldı. Birinci Dünya Savaşı yıllarında ve Osmanlı'nın çöküşü sırasında başka ülkeler Rusya ve Türkiye arasındaki mücadeleyi iyi kullanarak, kimisi Mısır'da, kimisi Kıbrıs'ta, kimisi de Kuzey Afrika'da çıkar elde ettiler."