Dünyada sayı arttı, Türkiye'de durum 'sakin'

Cuma 22.05.2009
Son Güncelleme: Cuma 22.05.2009
ABONE OL
Domuz gripli vaka sayısı 11 bini aştı
Meksika'da başlayan domuz gribi, dünyaya yayılmayı sürdürüyor. Dünya Sağlık Örgütü (WHO) yetkililerinin son belirlemelerine göre virüs, 40 ülkede toplam 11 bin vakayı aştı. WHO Sözcüsü Fadela Chaib, virüsten ölenlerin sayısının ise 85 olduğunu söyledi. Sözcü şu açıklamada bulundu: "Yeni vakaların büyük çoğunluğu ABD ve Japonya'da ortaya çıktı. ABD'deki 5 bin 469 kişide virüs tespit edilmişti. Bunlara 346 yeni vaka daha eklendi. Japonya'da ise 51'i yeni olmak üzere toplam 210 vaka tespit edildi..." Öte yandan İspanya Sağlık Bakanlığı 6 askerin domuz gribi şüphesiyle gözetim altına alındığını duyurdu.

Alarm seviyesi 6'ya çıkarılabilir

WHO'nun salgın hastalıklar döneminde uyguladığı 6 aşamalı alarm seviyesinde, domuz gribi henüz 5'inci aşamada. Yani "her an salgın olabilir" anlamına gelen 5'inci Seviye'de. Anca yeni vakalar ve toplamda 10 binin aşılması üzerine seviyenin 6'ya çıkarılabileceği belirtiliyor. 6'ncı yani en üst alarm seviyesi ise "salgın başladı" anlamına geliyor. Alarm seviyeleri durumun "vahametine" değil virüsün coğrafi olarak yayılma seyrine göre belirleniyor. Son vakaların yaşandığı Japonya'daki olası bir artış, alarm seviyesinin gidişatını da belirleyebilir. Başkent Tokyo ve iki büyük kentteki 4500 okul kapatıldı.

Rizeli çift gözlem altına alındı
Domuz gribi virüsü taşıyan Amerikalı yolcu ve eşiyle birlikte aynı uçakta bulunan Rizeli bir çift, gözlem altına alındı. İl Sağlık Müdürü Dr. Mustafa Tepe, ABD'den kalkarak Hollanda aktarmalı İstanbul'a inen uçakta bulunan çiftin tedbir amacıyla müşahedeye alındığını söyledi. Alınan kan örnekleri ve yapılan muayeneler sonrasında domuz gribine rastlanmadığının altını çizen Dr. Tepe, 7 gün gözetimin bugün dolacağını söyledi.

Domuz gripli Iraklı aile taburcu
Kırklareli Valisi Hüseyin Avni Coş, Atatürk Havalimanı'ndan Türkiye'ye giriş yaptığı sırada bir yolcusunda domuz gribi tespit edilen uçakta bulunan M.Y. ile annesinin kan örneklerinin temiz çıktığını duyurdu. Öte yandan uçaktan indikten sonra grip teşhisiyle tedavi altına alınan Iraklı anne-oğul tamamen iyileşerek dün taburcu edildi. Anneoğul ve 4 yakını Atatürk Havalimanı'nın VIP salonunda kısa bekleşiyen ardından uçakla Diyarbakır'a gönderildi.

Konya'da vaka ihtimali

Yunan ve Portekizli arkadaşlarını bahar şenlikleri için misafir eden üniversite öğrencisi, domuz gribi şüphesiyle hastaneye kaldırıldı. Selçuk Üniversitesi'nden M.S. adlı öğrenci, rahatsızlanınca 112'yi aradı. Meram Hastanesi'ne götürülen öğrenci, içeride tedbirler alınıncaya kadar ilk müdahalesi ambulansın içinde yapıldı. Doktorlar, kan örneklerini Ankara'ya gönderdiği hastanın sadece grip olduğunu tahmin ediyor.