DSÖ'den domuz gribi uyarısı

Dünya Sağlık Örgütü, virüsün sağlık sistemi güçlü ülkelerde hafif sağlık sorunlarına neden olurken, sağlık sistemleri zayıf olan ve personel yetersizlikleri bulunan ülkelerde ise ağır sağlık sorunlarına neden olabileceği uyarısında bulundu.

  1. Haberler
  2. Dünya
Pazar 24.05.2009 09:29 ABONE OL
Sağlık Araştırmaları Sitesi'nde yer alan bilgiye göre, ABD ve Meksika'da H1N1 Domuz Gribi tanısı konulan kişilerin yüzde 9-10'unun hastaneye yatırılarak takip edildiği ve sağlık hizmetleri hazırlıksız olan olan ülkelerin salgından daha fazla etkilenebileceği bildirildi.

DSÖ, virüsün sağlık sistemi güçlü ülkelerde hafif sağlık sorunlarına neden olurken, sağlık sistemleri zayıf olan, ilaç temininde güçlük yaşanan, kalabalık hastanelere sahip, sağlık kurumlarının donanım ve personel yetersizlikleri olan ülkelerde ise ağır sağlık sorunlarına neden olabileceği uyarısında bulundu.

DSÖ yetkilileri ayrıca, H1N1 Domuz Gribi virüsünün çocuk ve gençler ile altta yatan başka hastalığı olan yaşlı kişilerde daha ağır seyrettiğini belirtti

KUVEYT'TEKİ 18 AMERİKAN ASKERİNDE H1N1 VİRÜSÜ BELİRLENDİ


Kuveyt'teki Amerikan askeri üssünde bulunan 18 Amerikan askerinin, domuz gribi hastalığına yol açan H1N1 virüsü taşıdığı belirlendi.

Kuveyt devlet haber ajansı KUNA'nın bir hükümet yetkilisine dayanarak dün verdiği haberde, "Belirsiz sayıda ABD askerinde H1N1 virüsü bulunduğunu" duyurmasının ardından, bugün basına açıklamada bulunan Kuveyt hükümet yetkilisi İbrahim El Aldülhadi, "ABD'den Kuveyt'teki üslerine gelen askerlerin 18'inde virüs bulunduğunun belirlendiğini" söyledi.

Öte yandan ABD Büyükelçiliğinden KUNA haber ajansına yapılan yazılı açıklamada, "Aralarında Kuveyt'teki askeri üslerden transit geçen askerlerin de olduğu bir grup Amerikan askeri personelinde H1N1 virüsünün bulunduğu, geçici olarak doğrulandı" ifadeleri yer aldı.

Açıklamada ayrıca, askerlerin Kuveyt halkıyla herhangi bir temasının olmadığı vurgulandı.

H1N1 VİRÜSÜ İZLANDA'YA DA ULAŞTI

İzlanda'da domuz gribine yol açan Influenza A/H1N1 virüsü ile ilgili ilk vaka açıklandı.

Yetkililer, New York'dan kısa bir süre önce dönen bir kişide virüs belirlendiğini açıkladı. Virüsün hastada yol açtığı belirtilerin ise ''zayıf'' olarak tanımlandığı kaydedildi.

Bu kişiyle birlikte New York'tan dönen aile üyelerinden 4 kişi için de testler yapıldığı kaydedildi.

ÇİN'DE DOMUZ GRİBİ VAKASI 8'E YÜKSELDİ

Çin'de yeni bir domuz gribi vakası tespit edildi. Böylelikle ülkede görülen vaka sayısı 8'e yükseldi.

Sağlık Bakanlığı, bugün teyit edilen hastanın, ABD'den Hong Kong aktarmalı olarak Çin'in Fujian eyaletine bağlı Fuzhou şehrine ailesiyle beraber gelen 2 yaşındaki kız bebek olduğunu açıkladı.
Bebeğin vücut ısısının şu an normal olduğu ve tıbbi tedavi altına alındığı kaydedildi. Bebeğin yakın temasta olduğu aile fertleri ve bir taksi sürücüsünün de bulunduğu 8 kişinin şehirdeki hastanede karantina altında tutulduğu, bu kişilerde grip belirtisi görülmediği ifade edildi.

Fujian eyaleti yetkilileri, bebekle birlikte KA662 sefer sayılı uçakla Çarşamba günü Fuzhou'ya gelen 38 yolcudan 30'una ulaşılarak bunların tıbbi gözetim altına alındığını, geriye kalan 8 kişinin ana kıta Çin'den ayrıldığının belirlendiğini söyledi.

Bebek ve ailesi CX841 sefer sayılı uçakla Salı günü New York'tan ayrılmış, Hong Kong'a gelerek havaalanında 3 saat beklemişti. Bebeğin Perşembe günü vücut ısısının 39'a çıktığı, öksürük ve balgam rahatsızlığı baş gösterdiği, ardından Changle'daki hastaneye götürüldüğü belirtildi.

Ana kıta Çin'de, Pekin'de 4, Sichuan'da 1, Shangdong'da 1, Guangdong'da 1 ve Fujian'da 1 olmak üzere 8 domuz gribi vakası tespit edilmiş bulunuyor. Bu hastalardan 4'ünün taburcu olduğu, kalan 4'ünün ateşinin normale döndüğü ve karantina ile tedavilerinin sürdüğü bildirildi.

BUGÜN NELER OLDU