Tamiller 'yasta'

Sri Lanka'da ayrılıkçı Tamil Elam Kurtuluş Kaplanları örgütü, liderleri Velupillai Prabhakaran'ın öldüğünü kabul etti ve bugünden itibaren bir hafta süreyle yas ilan etti.

Pazartesi 25.05.2009 00:00
Son Güncelleme: Pazartesi 25.05.2009 09:55
ABONE OL
Tamil Kaplanları'ndan yapılan açıklamada, Prabhakaran'ın geçtiğimiz Pazar günü öldüğü duyuruldu ve bugünden itibaren bir hafta yas ilan edildi.

Sri Lanka hükümeti daha önce, 54 yaşındaki Prabhakaran'ın cesedini gösteren görüntüler yayınlamıştı. Örgüt ise düne değin, Colombo hükümetinin, liderlerinin öldüğü yönündeki iddiasını reddediyordu.

Tamil Kaplanları, Sri Lanka'nın kuzeyinde bir Tamil devletinin kurulması için 30 yıl silahlı mücadele vermişti.

BBC'nin haberine göre, Tamil Kaplanları açıkça askeri olarak yenilgiye uğratıldıklarını kabul etti. Ancak liderlerinin benimsediği davayı sürdürecekler ve bu "şiddet içermeyen, demokratik bir mücadele" olacak.
Sri Lanka hükümetinin, kazandığı askeri zafer sonrası Tamil halkına bir "zeytin dalı" uzatıp uzatmayacağı merak ediliyor. Uluslararası toplumdan Sri Lanka'ya, yeni nesil Tamiller radikalleşmeden, Tamil halkına belli düzeyde bir siyasi özerklik vermesi yolunda çağrılar yapılıyor. Sri Lanka'da son çatışmalar nedeniyle yaklaşık 275 bin kişinin hala evlerinden uzak yaşamaları, uluslararası yardım kuruluşlarını endişelendiriyor. Colombo hükümeti, yardım kuruluşlarının mülteci kamplarına sınırsız erişimine izin vermiyor.

Sri Lanka Cumhurbaşkanı Mahinda Rajapaksa, yetkililerin öncelikle, kamplarda isyancı olup olmadığını tespit etmeleri gerektiğini ifade etti.