Honduras'ta 7.1'lik deprem

Honduras'ta şiddetli deprem meydana geldiği bildirildi.Amerikan Jeolojik Araştırmalar, depremin anlık büyüklük ölçeğine göre 7.1 büyüklüğünde olduğunu kaydetti.

Perşembe 28.05.2009 00:00
Son Güncelleme: Perşembe 28.05.2009 15:15
ABONE OL
Orta Amerika ülkelerinden Honduras'ta meydana gelen 7,1 büyüklüğündeki depremde bir kişinin öldüğü bildirildi.

Yetkililer, başkent Tegicugalpa'nın 200 kilometre kuzeyine düşen Pineda dela Lima bölgesinde bir kişinin evinin çökmesi sonucu öldüğünü söyledi.

Amerikan Jeolojik Araştırma Merkezi tarafından merkez üssü Honduras'ın La Ceiba bölgesinin 130 kilometre kuzeydoğusu olarak açıklanan depremden sonra Honduras ve komşusu Belize'de evlerin çöktüğü, depremin gece yarısı olması nedeniyle insanların pijamalarıyla panik içinde caddeleri doldurduğu bildiriliyor.

Honduraslı yetkili Carlos Gonzalez, San Pedro Sula'da binalarda çatlaklar oluşması nedeniyle onlarca işçinin fabrikalardan tahliye edildiğini, birçok şehirde de yollarda bozukluklar oluştuğunu söyledi.

İtfaiye sözcüsü Juan Sevilla, Tegucigalpa'nın kuzeyindeki Puerto Cortes'te ahşap evlerin, başkente 60 kilometre mesafedeki Comayagua'da ise bir stadyumun duvarının çöktüğünü ifade etti.

El Progreso Belediye Başkanı Osman Hernandez ise 1957 yılında Honduras'ın en büyük nehri Ulua üzerinde yapılan Demokrasi Köprüsünün de ciddi hasar gördüğünü kaydetti.

Tegucigalpa Belediye Başkanı Ricardo Alvarez, insanları sükunete çağırarak, Honduras'ın büyük bölümünde elektrik, telefon ve internet hatlarının kesik olduğunu vurguladı.

Belize'de de 5 ahşap evin çöktüğü belirtilirken, hükümetten yapılan açıklamada, insanlardan paniğe kapılmamaları, durumun yakından takip edildiği ve halkın gelişmeler konusunda bilgilendirileceği belirtildi.

Bu arada, depremin ardından Honduras, Belize ve Guatemala için konan tsunami alarmı kaldırıldı.

Öte yandan, Honduras'ta ana şokun üzerinden 3 saat geçtikten sonra 4,8 büyüklüğünde bir artçı şok meydana geldiği bildirildi.