Ankara Antlaşması ile ilk oturum izni

İngiltere'den sınır dışı edilen Türk, Ankara Antlaşması çerçevesinde ilk kez Türkiye'den başvurarak İngiltere'de oturum izni aldı.

Salı 02.06.2009 09:49
Güncelleme: Salı 02.06.2009 10:10
ABONE OL
Daha önce İngiltere'de yaşayan Güler Kaşmaz, Avrupa Birliği ülkelerinde Türk vatandaşları için iş kurup oturum almaya imkan tanıyan Ankara Anlaşması kapsamında İngiltere'de oturum izni için başvurdu.

Güler Kaşmaz'ın İngiltere'deki başvurusunu reddeden İçişleri Bakanlığı'na bağlı Göçmenlik Dairesi, Kaşmaz'ın sınır dışı edilmesine karar vermişti. İngiltere'den sınır dışı edilen Güler Kaşmaz, Türkiye'de aynı anlaşma çerçevesinde İngiltere'nin İstanbul Başkonsolosluğu'na Londra merkezli Kuddus Avukatlık Şirketi tarafından başvurdu.

Londra'daki ofisinde konuya açıklık getiren Kuddus Avukatlık Şirketi yetkilileri ile şirketin ortaklarından Hakan Camuz, Ankara Anlaşması'nın normal yatırım yapmak isteyenlerin başvurularıyla aynı kategoride olmadığını, Ankara Anlaşması'na başvuranların normal yatırım yapmak isteyen kişilerden istenen 200 bin sterlinlik kaynağı göstermek zorunda olmadıklarını açıkladı. Bu haliyle İngiltere'nin İstanbul Başkonsolosluğu'nun Güler Kaşmaz'ın Ankara Anlaşması çerçevesinde yaptığı başvuruyu normal yatırım yapmak isteyenlerin başvuruları gibi kabul edip vizeyi reddetmek istediğine dikkat çeken Camuz, bu gerekçeyle İstanbul Başkonsolosluğu'na İngiltere'de dava açtıklarını ve davada hakimlerin, 'Başkonsolosluk memurlarının yanlış değerlendirme yaptıkları' kararına vardıklarını ve kendilerini haklı gördüklerini anlattı. Ancak hakimlerin durumu kınamaktan kaçındıklarını belirterek, İstanbul Başkonsolosluğu'nun zaten durumu düzeltmek için kararını gözden geçirdiği için kınamaya gerek görmediğini aktardı.

Güler Kaşmaz böylelikle İngiltere'den sınır dışı edilip Türkiye'den başvurarak İngiltere'de oturum hakkını kazanmış oldu.

Bu arada avukatlardan Başarat Ali, vize başvurularında yapılan haksız ve yanlı tutumları yüksek mahkemeye götürerek bu tutumu kınayan bir karar aldırma peşinde olduklarını dile getirdi. Başarat Ali, bu kınamanın içtihad oluşturacağını ve Türk vatandaşlarının vize başvurularında keyfi bir red kararı verilemeyeceğini de vurguladı.

Öte yandan Kuddus Avukatlık Şirketi avukatlarından Başarat Ali ve Abdülkuddus ile Hakan Camuz'un perşembe günü Ankara'da, Başmüzakereci Egemen Bağış ile son gelişmeleri değerlendirecekleri belirtildi.