Kore Yarımadası'nda gerginlik sürüyor

Güney Kore ve Güneydoğu Asya liderleri, nükleer denemeleri nedeniyle Kuzey Kore'yi kınayan bir açıklama yaptı.

Salı 02.06.2009 10:30
Güncelleme: Salı 02.06.2009 10:33
ABONE OL
Açıklamada, nükleer deneme ile ardından kısa menzilli füze fırlatılmasının, uluslararası silahsızlanma anlaşmasıyla BM Güvenlik Konseyi kararlarının "açık ihlali" olduğu belirtildi.

Bölge liderleri açıklamada, bölgesel barış ve istikrar için Kuzey Kore'nin nükleer meselesinin barışçıl çözümünün "esas" olduğunu kaydetti.

Güney Kore Devlet Başkanı Lee Myung-bak ile Güneydoğu Asya Ülkeleri Birliği (ASEAN) liderlerinin 2 günlük zirve toplantısının ardından yayımlanan bildiride ayrıca, Kuzey Kore'nin nükleer silahsızlanmasının amaçlandığı altılı görüşmelerin tekrar başlamasının desteklendiği de belirtildi.

KUZEY KORE'NİN ORTA MENZİLLİ FÜZE DENEYECEĞİ BİLDİRİLDİ
Kuzey Kore'nin, orta menzilli füze denemesi yapma hazırlığında olduğu bildirildi.

Güney Kore'nin Yonhap haber ajansının kaynak belirtmeden verdiği haberde, Kuzey Kore'nin orta menzilli bir füze denemesi yapmaya hazırlandığı duyuruldu, ancak konu hakkında ayrıntılı bilgi yer almadı.

Kuzey Kore, geçen hafta yaptığı nükleer deneme ve fırlattığı bir dizi kısa menzilli füze ile bölgede gerilimin yükselmesine neden olmuştu.

JAPONYA FIRLATILAN FÜZELERİ BELİRLEMEK AMACIYLA UZAYA UYDU YERLEŞTİRMEYİ PLANLIYOR
Japonya'nın, fırlatılan füzeleri belirlemek amacıyla uzaya uydu yerleştirmeyi planladığı bildirildi.

Güney Kore basını, Kuzey Kore'nin orta menzilli füze denemesi yapmaya hazırlandığı haberlerini dünyaya duyurduğu sırada, Japonya Başbakanı Taro Aso başkanlığında yapılan toplantıda, fırlatılan füzeleri belirlemek amacıyla bir uydu erken uyarı sistemi geliştirilmesi planlarına onay verildi.

Toplantıda, uzaya uydu yerleştirilmesini içeren planın, Japonya hükümetinin kabul ettiği yeni uzay politikası belgesinin içinde yer alması kararlaştırıldı.

Japon hükümeti yeni uzay politikası belgesini, ülkede onlarca yıldır yürürlükte olan, uzayın askeri amaçlı kullanılmasının yasaklanması kararını geçen yıl kaldırmasının ardından kabul etmişti.

Halen uzayda 4 casus uydusu bulunan Japonya'nın 2008'de kabul ettiği yeni uzay politikası belgesi, ilgili bölgelerde çekilen fotoğraf sayısı ile görüntü kalitesinin artırılması ve hızlı bilgi sağlanması için çaba harcanmasını öngörüyor.

Yeni onaylanan plan çerçevesinde de bir erken uyarı algılayıcısı geliştirilmesi için çaba harcanacak.

GÜNEY KORE KUZEY SINIRINA DEVRİYE GEMİSİ GÖNDERDİ
Güney Kore'nin, Kuzey Kore ile olan deniz sınırı yakınlarına denizden denize füzelerle donatılmış, gelişmiş bir füze atar devriye gemisi gönderdiği bildirildi.

Güney Kore deniz kuvvetleri sözcüsü, füze atar devriye gemisi Yoon Young Ha'nın bugün bölgeye konuşlandırılmakta olduğunu belirtti.

Sözcü, "Kuzey Kore'nin savaş gemileriyle kıyaslandığında, Yoon Young Ha'nın ezici bir ateş gücü bulunduğunu" kaydederek, Güney Kore deniz kuvvetlerinin, Kuzey Kore'nin bölgedeki her türlü provokasyon girişimine derhal gereken karşılığın verileceği uyarısında bulundu.

Güney Koreli ve Amerikalı yetkililer, Kuzey Kore'nin uzun menzilli füze denemesi hazırlığında olduğunun düşünüldüğünü belirtmişlerdi.

Güney Kore'nin Yonhap haber ajansının bugünkü haberinde, Kuzey Kore'nin orta menzilli füze denemesi yapma hazırlığında olduğu bildirilmişti.

Kuzey Kore, geçen hafta yaptığı nükleer deneme ve fırlattığı bir dizi kısa menzilli füze ile bölgede gerilimin yükselmesine neden olmuştu.