New York'ta bir bebek domuz gribinden öldü

ABD'nin New York kentinde bir bebeğin, domuz gribinden yaşamını yitirdiği belirtildi

Salı 02.06.2009 13:34
Güncelleme: Salı 02.06.2009 16:52
ABONE OL
Dünya Sağlık Örgütü'nün (DSÖ) Kahire'deki yetkilisi, ülkede 12 yaşında Amerikalı bir kız çocuğunda domuz gribi hastalığına yol açan H1N1 virüsüne rastlandığını söyledi.

Bu arada, ABD'nin New York kentinde bir bebeğin, domuz gribinden yaşamını yitirdiği belirtildi.Daily News'in haberinde, Bronx'da yaşayan 11 haftalık Steven Montanez'in dün hayatını kaybettiği, çocuğun, New York'ta domuz gribinden ölen 5. kişi olduğu kaydedildi.

DSÖ'ye göre, domuz gribi vaka sayısı 64 ülkede 17 binden fazla ve hastalık, şimdiye kadar çoğu Meksika'da 100'den fazla kişinin ölümüne yol açtı.

LUKSEMBURG'DA İLK DOMUZ GRİBİ VAKASI
Lüksemburg Sağlık Bakanlığı, ülkedeki ilk domuz gribi vakasının tespit edildiğini açıkladı.

Yetkililer, H1N1 virüsü taşıyan hastanın kısa süre önce ABD'den döndüğünü bildirdi.

Belçika hükümeti de ülkedeki 11. domuz gribi vakasının, Kosta Rika'dan gelen bir iş adamının oğlunda tespit edildiğini duyurdu.

Belçika'da, geçen hafta, 10 yaşında bir çocukta domuz gribi tespit edilmesi üzerine kapatılan okulun ise eğitime tekrar açılacağı bildirildi.

NİKARAGUA'DA İLK DOMUZ GRİBİ VAKASI
Nikaragua'da ilk domuz gribi vakası kesinleşti.

Sağlık Bakanı Guillermo Gonzalez, 5 yaşındaki bir kız çocuğunda H1N1 virüsünün tespit edildiğini, hastaneye kaldırılan çocuğun durumunun iyi olduğunu belirtti.

Dünya Sağlık Örgütünün verilerine göre H1N1 virüsü 62 ülkede 17 bin 410 kişide tespit edildi, 115 kişi virüs nedeniyle yaşamını yitirdi.

UKRAYNA'DA İLK DOMUZ GRİBİ VAKASI TESPİT EDİLDİ
Dünyayı endişeye salan domuz gribi virüsü Ukrayna'ya da girdi.

ABD'nin New York şehrinden Paris aktarmalı başkent Kiev Borispol havalimanına gelen bir Ukrayna vatandaşının domuz gribi şüphesi ile başvurduğu hastanede yapılan tetkikler sonucunda şahsın ?/H1N1 virüsü taşıdığı kesinleşti.

Ukrayna'daki ilk domuz gribi teşhisinin resmi açıklaması ise Ukrayna Sağlık Bakanlığı Birinci Yardımcısı Dr. Aleksandr Bilovol tarafından bugün yapıldı.

Ukrayna'da oluşturulan kriz masasından yapılan açıklamada ise 2 yıldır ABD'de yaşayan erkek hastanın, Ukrayna'ya girdikten sonra temasta bulunduğu kişilerin sağlık taramasından geçirildiği belirtildi.

KANADA'DA DOMUZ GRİBİNDEN ÖLENLERİN SAYISI 3'E ÇIKTI
Kanada'da domuz gribinden ölenlerin sayısı 3'e çıktı.

Ontario Eyaleti Sağlık Bakanı Sözcüsü Stewe Erwin'in yaptığı açıklamaya göre Toronto'da kimliği açıklanmayan bir erkek hasta, pazar akşam saatlerinde domuz gribinden hayatını kaybetti.

Öte yandan Kanada genelindeki domuz gribi vaka sayısı 1530'a yükseldi.

Kanada Halk Sağlığı Ajansının açıklamasına göre ülke genelindeki vakaların eyaletlere göre dağılımı şöyle:

"Nova Scotia 73, British Colombia 132, Alberta 126, Ontario 715, Quebec 309, New Brunswick 2, Yukon 1, Saskatchewan 153, Manitoba 11, P.E.İ. 3, Nunavut 4."