Kaybolan Fransız uçağının enkaz parçaları bulundu

Brezilya'nın Rio de Janeiro kentinden Paris'e gitmek üzere pazar günü havalandıktan sonra irtibatın kesildiği Fransız Hava Yolları uçağına ait olduğu sanılan enkaz parçaları bulundu.

Salı 02.06.2009 09:34
Güncelleme: Salı 02.06.2009 20:40
ABONE OL
Brezilya açıklarında kaybolan, Fransız havayolu şirketi Air-France uçağına ait olduğu sanılan bazı enkaz parçalarının Brezilya'nın Fernando de Noronha adasının 650 km kuzeydoğusunda tespit edildiğini bildirdi.

Brezilya Hava Kuvvetleri sözcüsü Jorge Amaral, Brezilya'nın Fernando de Noronha adasının 650 kilometre kuzeyinde bulunan enkazda bir uçak koltuğu, bir cankurtaran ceketi, metal parçalar ve yakıt kalıntıları tespit edildiğini söyledi.

Amaral, uçağın Atlas Okyanusu üzerindeki güzergahında tespit edilen iki ayrı enkazda herhangi bir yaşam belirtisi tespit edilemediğini de belirtti.

Amaral, enkazın bulunduğu yerin, uçaktan son sinyalin alındığı noktanın sağ tarafında olduğunu belirterek, uçağın belki de geri dönerek Fernando de Noronha adasına inmeye çalıştığını, fakat bunun sadece kendi varsayımı olduğunu ifade etti.

Amaral, tespit için enkazdan bazı parçalar alınıp incelenene kadar yetkililerin, enkazın uçağa ait olduğunu doğrulayamayacaklarını vurguladı.

Brezilya askeri gemilerinin enkaz bölgesine çarşamba gününden önce ulaşmasının beklenmediği de kaydedildi.

Paris'e gelmek için Brezilya'nın Rio De Janerio kentinden havalanan uçak dün kayıplara karışmıştı.Uçağın son olarak türbülanstan kurtulmasının ardından elektrik hatlarına kısa devre olduğuna dair bilgi verdiği ve sonra radardan kaybolduğu bildirildi.

FRANSA, BÖLGEYE BİR ARAŞTIRMA GEMİSİ GÖNDERİYOR

Fransa, Brezilya'nın Rio de Janeiro kentinden Fransa'nın başkenti Paris'e gitmek üzere havalandıktan sonra irtibat kesilen Air France uçağının kaybolduğu sanılan bölgede araştırmalar yapmak üzere bir denizaltı araştırma gemisi göndereceğini açıkladı.

Fransa Ulaştırma Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, bakanın, Fransız deniz araştırmaları enstitüsü IFREMER'e derhal bölgeye gitme talimatı verdiği, gidecek geminin derin denizlerde denizaltı araştırmaları yapabilen robotlar taşıdığı bildirildi.

Öte yandan, kayıp uçakta bulunan yolcuların yakınlarının hala umutlarını yitirmedikleri kaydedildi.

Kurban yakınları derneğinin sözcüsü Guillaume Denoix de Saint-Marc, Paris'teki Roissy Havaalanı yakınlarındaki bir otelde biraraya gelen yolcu yakınlarıyla görüştüğünü belirttiği açıklamasında, ''Yolcu yakınları çökmüş durumda, korku içindeler. Ama hepsinin çok az da olsa hala bir umudu var. Şu anda aileler olanları kabul etmiş durumda değiller, çünkü elde bir kanıt yok. Kesin kanıt bulunana dek umut etmeyi sürdürecekler'' dedi.

Uçağa ait olduğu sanılan kimi parçaların bulunduğundan ailelerin haberdar olup olmadığının sorulması üzerineyse sözcü, ''Hayır, sanmıyorum'' diye konuştu.

3 YÜK GEMİSİ ENKAZ PARÇALARININ GÖRÜLDÜĞÜ YERİN YAKINLARINDA

Hollanda bandıralı 2 yük gemisiyle Fransız bandıralı bir başka geminin, kayıp Fransız uçağının olduğu sanılan enkaz parçalarının bulunduğu yerin yakınlarında olduğu bildirildi.

Brezilya donanmasından Teğmen Henrique Afonso Lima, Brezilya Hava Kuvvetlerinin kayıp Fransız uçağına ait olduğu sanılan parçaları tespit ettiği bölge yakınlarındaki gemilerden rotalarını bölgeye çevirmelerini istediklerini açıkladı.

Teğmen Lima, bu gemilerden Hollanda bandıralı olan birinin parçaların saptandığı bölgeye yaklaşık 20 deniz mili uzaklıkta bulunduğunu da belirttiği açıklamasında, diğerlerinin 30 mil ile 40 mil uzaklıkta olduğunu kaydetti ve "Hızlarına bağlı olmakla birlikte gemiler birkaç saat içinde enkaz parçalarının görüldüğü bölgeye ulaşabilir" diye konuştu.

Brezilya Hava Kuvvetlerine ait uçaklar, kaybolan Fransız uçağına ait olduğunu doğrulayamamakla birlikte, bir yolcu koltuğu gibi küçük parçaların yerini saptamıştı.UÇAKTA BİR TÜRK YOLCU BULUNUYORDU
Eskişehir Anadolu Üniversitesi (EÜ) Devlet Konservatuvarı Arp Bölüm Başkanı ve Arp sanatçısı 37 yaşındaki Fatma Ceren Necipoğlu da Brezilya'nın başkenti Rio de Janerio kentinden Paris'e giderken kaybolan uçakta bulunuyordu.

Rio'da iki konser veren Necipoğlu Paris üzerinden Türkiye'ye dönecekti.

"228 KİŞİDEN ÜMİT KESİLDİ"
Air France havayolu yetkilileri bu sabah, dün Rio de Janeiro'dan Paris'e gitmek için havalanan ancak 4 saat uçtuktan sonra elektrik arızası sinyali gönderen uçaktan ümidi kestiklerini, hayatta kalanların olmasının beklenmediğini açıklamıştı.

Uçağın motorlarının elektrik sistemi General Electric tarafından donatılmıştı.Brezilya açıklarında kaybolan Fransız hava yolu şirketi Air France'a ait uçaktaki mürettebattan birinin Brezilyalı olduğu bildirildi.

Air France hava yolu şirketi, ilk yapılan açıklamaların aksine, uçaktaki 12 mürettebatın tümünün Fransız değil, 11'inin Fransız, birinin Brezilyalı olduğunu duyurdu.

Şirketin Genel Müdürü Pierre-Henri Gourgeon, bu farklı açıklamaların, uçaktaki birçok kişinin çifte vatandaşlık durumundan kaynaklandığını belirtti.

Çifte vatandaşların durumu da göz önüne alınmasından sonra uçaktaki 228 kişinin milliyetleri şu şekilde açıklandı:

"72 Fransız, 59 Brezilyalı, 26 Alman, 9 Çinli, 9 İtalyan, 6 İsviçreli, 5 Lübnanlı, 5 İngiliz, 4 Macar, 3 İrlandalı, 3 Norveçli, 3 Slovak, 2 İspanyol, 2 Faslı, 2 Polonyalı, 2 Amerikalı, 1 Güney Afrikalı, 1 Arjantinli, 1 Avusturyalı, 1 Belçikalı, 1 Gambiyalı, 1 İzlandalı, 1 Filipinli, 1 Rumen, 1 Rus, 1 Türk, 1 Kanadalı, 1 Estonyalı, 1 Hollandalı, 1 İsveçli, 1 Danimarkalı, 1 Hırvat."

Önceki açıklamalarda, 12 kişilik mürettebatın tümünün Fransız olduğu, uçakta mürettebat dahil 73 Fransız, 58 Brezilyalı, 26 Alman, 9 Çinli, 9 İtalyan, 6 İsviçreli, 5 Lübnanlı, 5 İngiliz, 4 Macar, 3 İrlandalı, 3 Norveçli, 3 Slovak, 2 İspanyol, 2 Faslı, 2 Polonyalı, 2 Amerikalı, 1 Türk, 1 Güney Afrikalı, 1 Arjantinli, 1 Avusturyalı, 1 Belçikalı, 1 Gambiyalı, 1 İzlandalı, 1 Rumen, 1 Rus, 1 Kanadalı, 1 Estonyalı, 1 Hollandalı, 1 İsveçli, 1 Danimarkalı, 1 Hırvat, 1 Filipinli'nin bulunduğu belirtilmişti.


UÇAĞIN SUYA ÇAKILDIĞI İDDİA EDİLMİŞTİ
Fransa Hava Yolları Genel Müdürü Pierre-Henry Gourgeon, yaptığı açıklamada uçağın Brezilya ve Afrika kıyılarının tam ortasında bir noktada düştüğünü belirlediklerini bildirdi. Gourgeon, uçağın Brezilya kıyılarından yaklaşık birkaç yüz deniz mili uzakta suya çakıldığını söylemişti.

OKYANUS ÜZERİNDE 'TURUNCU NOKTALAR' GÖRÜLMÜŞTÜ
Brezilya hava yolları TAM'ın pilotu bu sabah, okyanus üzerinde kaybolan Air France uçağının güzargahında, yangın olduğunu düşündüğü turuncu noktalar gördüğünü bildirmişti.

Brezilya'nın resmi haber ajansı Agencia Brasil'in haberine göre, Hava Kuvvetleri sözcüsü Jorge Amaral, "bir TAM uçağının pilotunun Air France uçağının kaybolduğu bölgede uçarken çeşitli turuncu noktalar gördüğü bilgisini aldık" demişti.

"Pilot Brezilya'ya vardıktan sonra (Air France uçağının) kaybolduğunu öğrenmiş ve okyanustaki bu turuncu noktaların yangın olduğunu düşünmüş" diyen Amaral, bu bilginin soruşturulduğunu söyledi.
Brezilya'dan Fransa'nın başkenti Paris'e giderken Atlas Okyanusu üzerinde kaybolan Air France uçağında 228 kişi bulunuyordu.

Uçaktan sağ çıkan olmazsa, bunun 2001'den bu yana en büyük havacılık faciası olarak kayıtlara geçeceği belirtiliyor.

12 kasım 2001'de Amerikan Hava Yolları uçağı New york yakınlarında düşmüş, kazada 265 kişi hayatını kaybetmişti.

YILDIRIM ÇARPMIŞ OLABİLİR
Air France sözcüsü, uçaktaki birkaç mekanizmanın arızalı olduğunu, bunların birleşiminin uçağın düşmesine zemin hazırladığını belirterek, uçağa yıldırım çarpmış olabileceğini söyledi. Ancak havayolu uzmanları, yıldırım çarpmasının olağan olduğunu ve tek başına uçağı düşürmeye yetmeyeceğini bildirmişti.

Brezilya, uçağın bulunması için bir uçak ile 3 gemiyi seferber ederken, Fransa da Batı Afrika'daki bir askeri uçağını uçağın bulunması için bölgeye gönderdi. Uçaktaki 216 yolcu arasında 7 çocuk ve bir bebeğin bulunduğu açıklanmıştı.

Air France Genel Müdürü Pierre-Henry Gourgeon, uçağın Brezilya ve Afrika kıyılarının tam ortasında bir noktada düştüğünü belirlediklerini aktardı. Gourgeon, uçağın Brezilya kıyılarından yaklaşık birkaç yüz deniz mili uzakta suya çakıldığını da kaydetmişti.

AİR FRANCE TARİHİNDEKİ EN BÜYÜK KAZA OLABİLİR
Uçağın düştüğünün kesinleşmesi halinde, bu olay, bir A330 tipi uçağın operasyon sırasındaki ilk büyük kazası olacak. Eğer söz konusu uçaktan kurtulan olmazsa, Fransız havayolu şirketinin 75 yılık tarihindeki en büyük kaza olarak kayıtlara geçecek.

Dünya havacılık tarihinde de 2001'den bu yanaki en büyük facia olacak. 12 Kasım 2001'de Amerikan Hava Yolları'nın uçağı New York yakınlarında düşmüş ve 265 kişi ölmüştü. Air France'a ait ilk uçak kazası, Temmuz 2000'de Paris'ten Londra'ya giden Concorde süpersonik uçağının kalkıştan hemen sonra düşmesiyle meydana gelmişti. Bu kazada, uçaktaki 109 kişi ile yerdeki 4 kişi hayatını kaybetmişti.

UÇAKTA YAKINLARI BULUNANLAR ŞOKTA
Atlantik üzerinde kaybolan Airbus A330 tipi yolcu uçağında bulunanların yakınları, havalimanında yolcuları karşılamak için beklerken acı haberle büyük şok yaşadı.Brezilya'nın Rio de Janeiro havalimanından kalkan Fransa ulusal hava yolu şirketi Air France'a ait uçağın, Paris Charles de Gaule havalimanına yerel saat ile 11.00 dolayında inmesi beklenirken, uçağın kaybolduğunun açıklanması üzerine, uçaktaki yakınlarını karşılamaya gelenler şoke oldular.

Fransa Ulaştırma Bakanlığı ile Cumhurbaşkanlığı'nın devreye girmesi üzerine Charles de Gaule havalimanında kriz masası oluşturuldu. Yolcu yakınlarının bilgi edinmek amacıyla geldikleri havalimanına ayrıca psikolojik destek vermek üzere psikolog ve doktorların görevlendirildiği görüldü.

Fransa'da resmi tatil olması üzerine kaybolan uçakta yakınları bulunanların bilgi almakta zorlandıkları açıklanırken, Fransa Dışişleri Bakanlığı acilen kriz masası oluşturarak, yolcu yakınları için bilgi alabilecekleri ücretsiz aranabilen bir telefon numarası yayınladı.

Ulaştırma Bakanı Bussereau, "Ümitlerimiz tükendi cümlesiyle çaresizliğimizi ifade etmek istiyorum" dedi. Fransız uçağında yakınları bulunanların, kriz masasının oluşturulduğu salona geçişte oldukça üzgün oldukları görüldü. Yolcu yakınlarının bazılarını Fransız polis araçları getirirken bazılarının kendi imkanlarıyla geldiği belirtildi.

Kriz masası bilgi edinme merkezi dışında uzun süre Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy'nin gelmesini bekleyen basın mensuplarına, Cumhurbaşkanının beklenilen kapıdan girmeyip, bir başka kapıdan girerek, uçakta yakınları bulunanlarla görüşüp ayrıldığı açıklandı.