"Coco Chanel"in hayatı film oldu

Moda dünyasının fenomeni ''Coco'' lakaplı Gabrielle Chanel'in gerçek yaşam hikayesi beyazperdeye yansıdı.

Çarşamba 03.06.2009 11:02
Güncelleme: Çarşamba 03.06.2009 11:11
ABONE OL
Yönetmenliğini Anne Fontaine'nin yaptığı filmde, Chanel'i, Audrey Tautou canlandırdı.

Benoit Poelvoorde, Alessandro Nivola, Marie Gillain, Emmanuelle Devos'un de rol aldığı film, Coco Chanel'in, Paris'e taşınmadan ve ünlü olmadan önceki yaşamından kesitleri içeriyor.

Paris'te, Nisan ayında gösterime giren filmin Türkiye vizyon tarihi henüz netleşmedi.

CHANEL KİMDİR?

Coco Chanel, 19 Ağustos 1883 tarihinde Fransa'da Saumur/Maineet-Loire'da, ''Gabrielle Bonheur Chanel'' ismiyle dünyaya geldi. Bir şarap temsilcisinin en büyük kızı olarak dünyaya gelen Chanel, annesinin ani ölümü üzerine 12 yaşında bir manastır okuluna gönderildi. Lise öğreniminin ardından bir terzi atölyesinde yardımcı olarak çalışan ve bunun yanında şarkıcılığı da deneyen Chanel, imzasında kullandığı ''Coco'' lakabını da söylediği şarkıların birinden aldı.

Sahneye çıkışlarından birinde varlıklı bir subay olan Etienne Balsan ile tanışan ve onun aracılığıyla Paris sosyetesine giren Chanel, kendi kreasyonu olan şapkalarla dikkati çekti.

Chanel, 1910'da Paris'te şapka ve kadın giysileri satan küçük bir dükkan açtı. İlk kreasyonlarında bile tarz sahibi olan Chanel, kreasyonlarının başarısı sayesinde 1914'te Deauville/Normandiya'da kendi butiğini açtı.

Coco Chanel, 1917'de yanında 300'den fazla terzi çalıştırıyordu. Kadın pijamalarını lanse ettikten 1 yıl sonra Paris'te 1919'da bir moda salonu açtı.

Giderek servet sahibi olan Chanel, parfüm ve kozmetik işine girdi. Ernest Beaux'ya sipariş ettiği ''Chanel No:5'', zamanla dünyanın en ünlü parfümü haline geldi. ''5'' rakamının uğuruna inanan ve koleksiyonlarını ''5 Şubat'' ve ''5 Ağustos'' günlerinde sergileyen Chanel, parfümüne de bu inanışın sonucu olarak ''No: 5'' ismini verdi.

Modacı, 1925'te Westminster Dükü ile nişanlandı. 1 yıl sonra da ''küçük siyah elbise'' olarak nitelendirilen kreasyonuyla dünya çapında ünlenen Coco Chanel, 1932'de iç mimar Paul Iribe ile evlenmeye karar verdi. Iribe, planlanan düğünlerinden kısa bir süre önce ölünce, basın Chanel'e ''La Grande Mademoiselle'' ismini verdi.

Alman birlikleri Paris'e girmeden kısa süre önce moda evini kapatarak bir çiftlik evine kaçan ve çok geçmeden Paris'e dönen Chanel, 70 yaşındayken çok fazla tutulmayan yeni koleksiyonunu sundu. Bir yıl sonra yeni açtığı salonda yarattığı hırka biçimli yakalarıyla tanınan Chanel tayyörüyle efsaneleşen Coco Chanel, 1971'de 87 yaşında Paris'te hayata gözlerini yumdu.