İngiliz rehine öldürüldü

Terör örgütü El Kaide'nin Kuzey Afrika kanadının, geçen ocak ayında Nijer'de kaçırılan bir İngiliz rehineyi öldürdüğü bildirildi.

Çarşamba 03.06.2009 09:37
Güncelleme: Çarşamba 03.06.2009 10:18
ABONE OL
Merkezi ABD'de olan ve internet sitelerini izleyen güvenlik şirketi SITE, El Kaide'ye yakın bir internet sitesinde, Edwen Dyer adlı İngilizin 31 mayısta Mali'de öldürüldüğüne dair bir açıklama bulunduğunu duyurdu.

Haberde, "İngiliz rehinenin, İngiltere hükümetinin El Kaide'nin taleplerine yanıt vermemesi nedeniyle öldürüldüğü" ifade edildi. El Kaide, İngiltere'den, Ebu Katada adlı bir militanın serbest bırakılmasını istemişti.

Dyer, Nijer'de 22 ocakta kaçırılan 4 Avrupalı turistten birisiydi. Kaçırılan turistler arasındaki 2 Alman kadın 22 nisanda Mali'de serbest bırakılmıştı. Örgüt, 4. turist İsviçreli Werner Greiner'i hala rehin tutuyor.

BAŞBAKAN BROWN: "BARBARCA"

İngiltere Başbakanı Gordon Brown, El Kaide'nin Afrika kanadının geçen Ocak ayında Nijer'de kaçırılan İngiliz rehineyi öldürmesinin "barbarca bir terör eylemi" olduğunu söyledi.

Brown yaptığı açıklamada, İngiliz vatandaşı Edwin Dyer'ın Mali'deki El Kaide hücresi tarafından öldürüldüğüne inanmaları için güçlü nedenler bulunduğunu ifade etti ve bu barbarca terör eylemini kınadığını kaydetti.

Brown, vatandaşlarının öldürülmesinin, terörizmle mücadeledeki kararlılıklarını daha da güçlendirdiğini belirtti.