Haber turu

Salı 03.06.2009
Güncelleme: Çarşamba 03.06.2009
ABONE OL
Marksist gerilla başkan oldu
KUZEY Amerika ülkelerinden El Salvador'da genel seçimleri kazanan eski Marksist isyancı Mauricio Funes yemin ederek görevine başladı. Yaklaşık 30 yıl ülkede ABD yanlısı sağcı hükümete karşı silahlı mücadele veren Funes'in yemin törenine ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton da katıldı. ABD ile iyi ilişkiler sözü veren Funes'in ilk icraatı, Küba ile dondurulan ilişkileri başlatmak oldu.

Engels seks bağımlısıymış

KOMÜNİST manifestonun "mimarlarından" Friedrich Engels'le ilgili ilginç bir iddia ortaya atıldı. Tarih yazarı Tristram Hunt, son kitabında Engels'in hayat kadınlarına çok düşkün olduğunu ve eşcinsellerden nefret ettiğini öne sürdü. Karl Marx ile komünist akımını geliştiren Engels'in şampanya meraklısı, kadın delisi olduğu, bir arkadaşının eşine de tecavüz ettiği iddialar arasında.

Veliahtlar çevre atağında
DANİMARKA ve Norveç veliaht prensleri ile İsveç veliaht prensesi, Kuzey Kutbu'nda iklim değişikliğine dikkat çekmek için Grönland'a gitti. 5 günlük gezinin sonunda konuşan Norveç Veliaht Prensi Haakon, "Gezimiz çok yararlı geçti" dedi. Bölgedeki buzulları inceleyen ve her yıl daha çok eriyen bölgeye dikkat çekmeye çalışan veliahtlara, gezi boyunca araştırmacılar da eşlik ederek bilgi verdi. Grönland 1979'dan beri Danimarka'nın kontrolünde bulunuyor.