Milletvekilleri başbakan maaşı alacak

AP, bu hafta 27 ülkede yeni vekillerini seçecek. Yeni uygulamayla vekillerin sabitlenen maaşı, Romanya ve Polonya başbakanı kadar olacak

Salı 03.06.2009
Güncelleme: Salı 02.06.2009
ABONE OL
Yarın İngiltere ve Hollanda'da verilecek startla başlayacak Avrupa Parlamentosu (AP) seçimleri sonrası üyeler yeni bir maaş sistemine tabi tutulacak. Şimdiye kadar AP vekilleri, kendi ülkelerindeki milletvekilleriyle aynı maaşı alıyordu. Ancak özellikle fakir ülkelerdeki düşük maaşlar karşısında yaşanan eşitsizliği gidermek için AP, maaşları 7665 euro olarak sabitledi. Bu da ülkelerinde 1000 euro olan milletvekili maaşından alan Bulgar ve Polonyalı AP üyelerine yarayacak. Çünkü yeni sistem onlara ülkelerinin başbakanlarından daha fazla maaş imkânı tanıyacak. 11 bin euro maaş alan AP vekillerinin "açığını" ise kendi hükümetleri kapatacak.

MERKEL ÇARK ETTİ
New York Times gazetesi AP seçim kampanyalarına Türkiye karşıtı söylemlerle başlayan Almanya Başbakanı Angela Merkel'in gurbetçilerimizin oylarını kaybetmemek için söylemlerini yumuşattığını yazdı. Merkel'in partisi CDU'nun yetkili isimlerinin bu konuda başbakana uyarılarda bulunduğu belirtildi. Gazete, söylem değişikliğini "Almanya'da yaşayan 690 bin Türk seçmeni yanına çekmeyi tercih etti" şeklinde yorumladı.

TORPİLE SON
AP üyelerinin yardımcılarına maaş olarak ödemesi için verilen bütçeye de 17 bin 500 euro ile sınırlandırma getiriliyor. Ayrıca akrabaların işe alınması yasak olacak. Seyahat masrafları da artık limitsiz olmayacak.