Yeni uzay turisti belli oldu

Uluslararası Uzay İstasyonuna (UUİ) Rus Soyuz uzay aracıyla yolculuk edecek yeni uzay turistinin Kanadalı milyarder Guy Laliberte olduğu açıklandı.

Çarşamba 03.06.2009 17:22
Güncelleme: Çarşamba 03.06.2009 17:22
ABONE OL
Tataristan'ın Tatar-inform ajansının Kanada basınına dayanarak verdiği bilgiye göre, "Cirque du Soleil" (Güneş Sirki) sirkinin kurucusu Guy Laliberte, bu yıl eylül ayında UUİ'ye gidecek yedinci uzay turisti olacak.

Kanada Uzay Kurumu, uzay turistinin ismini belirtmeden yaptığı açıklamada, gönderilecek kişinin uzay yolculuğu tarihinde ilk defa "niteliğini henüz açıklamadığı insani görevle" uzaya gideceğini açıkladı.

Kanada basını da uzaya gidecek turistin daha önce bu konudaki isteğini defalarca belirten Guy Laliberte olacağını aktardı.

Kanada'da sirk ustası olarak tanınan 49 yaşındaki Laliberte, ünlü Güneş Sirkini kurarak genel müdürü oldu.

Forbes dergisinin verilerine göre dünyanın ilk 50 zengini listesinde yer alan Laliberte'nin mal varlığı, 2,5 milyar dolar olarak biliniyor.

Yeni uzay turistinin bu yolculuk için ne kadar ödeyeceği bilinmiyor. Son uzay turisti Charles Simonyi, bu yolculuk için bir öncekine oranla yüzde 50 gönüllü zamlı tarifeyle, 35 milyon dolar ödemişti.

Guy Laliberte; Dennis Tito, Mark Shuttleworth, Gregory Olsen, Anuşeh Ensari, Charles Simonyi ve Richard Garriott'tan sonra UUİ'yi ziyaret edecek 7. uzay turisti olacak. Simonyi, Yer yörüngesinde 350-400 km irtifada yapımı süren ve saatte 27 km hızla seyreden UUİ'ye Garriott'tan sonra ikinci kez giderek, tarihte "iki kez uzay turisti olan ilk kişi" oldu.

Bilim araştırmaları için Rus Uzay Kurumuna bağışta bulunan zengin iş adamı uzay turistlerini, köklü Sovyet-Rus yapımı Soyuz araçları taşıyor. Bu işi, dünyada sadece, SSCB'nin Kazak bozkırında kurulu 54 yıllık tarihi uzay üssü Baykonur üstleniyor.

Baykonur, uzaya ilk uydu Sputnik'i 4 Ekim 1957'de, uzayda ilk insan Sovyet kozmonotu Yuri Gagarin'i (1934-1968) 12 Nisan 1961'de gönderen müstesna üs.