'Bize demokrasi dersleri verme'

ABD Başkanı, "Müslüman dünyaya" sesleneceği kritik konuşmayı bugün Mısır'da yapacak. Ziyaret öncesi basın "iç işlerimize karışma, İsrail yanlısı olma, demokrasi dersi verme" diye yazdı

Çarşamba 04.06.2009
Güncelleme: Perşembe 04.06.2009
ABONE OL
Bugün hem Müslüman dünyasında hem de birçok önemli kentte gözler, ABD Başkanı Barack Obama'nın Mısır'da yapacağı "Müslüman dünyasına" sesleniş konuşmasında olacak. Başkan seçilmesinin ardından Müslüman bir başkentten İslam dünyasına sesleneceğini açıklayan Obama, geçtiğimiz ay Kahire'yi seçti. Beklenen konuşma için birçok uzmanın "Arap dünyasının kalbi" olarak kabul ettiği Mısır'ı seçmesi, kimilerince insan hakları ihlalleri, Başkan Hüsnü Mübarek'in 30 yıldır iktidarda oluşu, muhaliflerin tutuklanışı gibi nedenlerle eleştirildi. Bazı kesimler de "Mısır'ın Müslümanların çoğunluğunu temsil etmediğini" belirterek itiraz etti.

OLUMLU MESAJ BEKLENTİSİ

Tartışmalar olsa da Obama'nın Kahire Üniversitesi'nde yapacağı konuşma, ülkesinin Müslüman dünya ile ilişkilerini iyileştirme yönünde önemli bir adım özelliğini taşıyor. Nisan ayında Türkiye'de verdiği "ABD İslam dünyasıyla savaşta değildir" mesajının ardından Mısır'daki konuşmanın da büyük önem taşıdığı belirtiliyor. Obama, geçtiğimiz hafta, "Bu fırsatı ABD'nin Müslüman dünyasıyla ilişkilerini nasıl değiştirebileceğini geniş kitlelere iletmek üzere kullanacağım" demişti. Müslüman dünyasıyla ilişkilerini "diyalog ve karşılıklı saygı" çerçevesine oturtmak isteyen Obama'nın olumlu mesajlar vermesi bekleniyor.
"İSTANBUL'UN ÖNÜNE GEÇMELİ"
Guantanamo'nun kapatılması, Afganistan'da yeni bir strateji izleneceği ve de en önemlisi Irak Savaşı'na ilişkin önemli vurgular yapacağı kaydediliyor. İslam ülkelerindeki insan hakları, demokrasiye geçiş ve seçim sistemlerine ilişkin eleştirel yaklaşımlarda bulunup bulunmayacağı ise merak konusu. Ziyaret öncesinde Arap basını, ABD liderine bazı "tavsiyelerde" bulundu. Mısır'da devlete ait El Rose El Yusuf gazetesi "İsrail eğilimli olma, ülkelerin iç işlerine karışma, demokrasi dersi verme" diye yazdı. El Ahram gazetesinde bir köşe yazısında ise "Obama'ya Müslüman dünyaya baskı uygulamasını söyleyen adamları var. Daha fazla baskı uygulamak çok saçma" dendi. Suudi El Riyad gazetesi editoryalinde ise "ziyarete umut bağlanmaması" yazıldı: "İslam dünyası Obama'nın müttefik olmaya ya da destek vermeye geldiğini düşünmemeli. Entrikacı ABD politikasının eseri savaşlar ve çekilen acıları anladığını söyleyen ılımlı bir Amerikalı olarak konuşacak..."

SUUDİ KRAL'LA 'ÇÖLDE KAHVE' İÇİN BULUŞTU
ABD Başkanı Obama'nın kritik ziyaretindeki ilk durağı, Suudi Arabistan oldu. Obama'yı başkent Riyad'da havalimanında Kral Abdullah bizzat karşıladı. Burada kahve eşliğinde yapılan kısa bir sohbetten sonra iki lider, Kral Abdullah'ın kent dışındaki çiftliğine geçti. Gece burada konaklayacak olan Başkan Obama ile Suudi Kralı'nın bu önemli görüşmesinde gündem maddeleri Arap-İsrail sorunu, İran ve petrol fiyatları oldu. Haber ajanslarının bildirdiğine göre ABD Başkanı, görüşmede Guantanamo üssünde tutulan Yemenli esirleri de gündeme getirdi. Üssü kapatmak isteyen ABD yönetimi, esirlerin iade edileceği ülkelerle ilgili sorun yaşıyor. Bu nedenle terör zanlısı olarak tutulan 100 Yemenliyi Suudi Arabistan'ın kabul etmesini istiyor.

CAMİLERE KİLİT HALKI KIZDIRDI
Obama'nın ziyaret edeceği Kahire'de kentin en eski camilerinden biri güvenlik gerekçesiyle kapatıldı. Mısır polisinin güvenlik kordonu altına aldığı El Sultan Hasan Camisi'nin ibadete kapatılması tepki çekti. Müslüman Kardeşler örgütü caminin imamı, içişleri bakanı ile başbakan hakkında yaptıkları şikayette "İnananların dua etmesini engellemek şeriatta asla kabul edilemez" dedi.

ILIMLI İSLAM TELEVİZYONU
Mısır İslami İlişkiler Yüksek Konseyi Üyesi Şeyh Halid El Guindi, "dinin cahilce yorumlarıyla mücadele etmek için ılımlı İslam TV kanalı" kuracaklarını söyledi. Kanalda El Ezher Üniversitesi mezunlarının bilgisinden faydalanacaklarını, kanalın üniversiteden ve hükümetten bağımsız olacağını da belirtti. İngilizce ve Arapça başlayacak yayın hayatında kanalın Türkçe ve Hinduca servisleri de ekleyecek.