Times'ı görenler şaşırıyor

New York'ta dünyaca ünlü Broadway Caddesi'nin üzerinde bulunan Times Meydanı ve Herald Meydanı trafiğe kapatılarak yayalara açılınca, tanınmış iki meydanın hafızalardaki görüntüsü de değişti.

Perşembe 04.06.2009 10:07
Güncelleme: Perşembe 04.06.2009 14:22
ABONE OL
New York'ta dünyaca ünlü Broadway Caddesi'nin üzerinde bulunan, kentin turistik iki yeri Times Meydanı ve Herald Meydanı araç trafiğine kapatıldı.

New York Belediyesi bu uygulamayı, trafik sıkışıklığını azaltmak ve her gün çok sayıda yerli ve yabancı turisti ağırlayan iki meydanı tamamen yayaların hizmetine sunmak amacıyla başlattı.Uygulama sayesinde Broadway'de otomobillerin yerini şezlong ve sandalyeler aldı.

7. Cadde ile Broadway'in kesiştiği yerde bulunan Times Meydanı'nda, Anma Günü'nde başlatılan ve bir haftadır devam eden uygulamayla dünyanın en çok fotoğrafı çekilen yerlerinden olan meydanının görünümü de tamamen değişti.Yollara konan sandalye ve şezlonglarda oturan turistler, yeni uygulamanın keyfini sürüyor. Times Meydanı'ndaki turistlerden bazılarının şezlonglarda uyuduğu gözlenirken, bazı turistler de güneşlendi. Alışveriş merkezleriyle ünlü Herald Meydanı'nda da pilot projenin daha çok kişiyi mağazalara çekeceği bekleniyor.

Düzenlediği basın toplantısında pilot uygulamaya toplam 1,5 milyon dolar harcandığını belirten New York Belediye Başkanı Michael Bloomberg, ''Broadway'de Manhattan'ın diğer bölgelerine göre kiralar yüzde 25 oranında düştü. Bu uygulamayla caddenin popülerliğini de artırmayı amaçlıyoruz'' dedi.

Trafik sıkışıklığının da önemli oranda azalacağını söyleyen Bloomberg, meydanları ziyaret eden turistlerin en büyük şikayeti olan yaya geçitlerinde beklemenin de proje sayesinde son bulduğunun altını çizdi.

Bir ada olan Manhattan'ın trafik komisyonunca 1811'de yapılan düzenlemeyle şehir yolları ''ızgara'' şeklinde planlandı, ancak adayı çaprazlama boydan boya kesen, koloni döneminin tarihi yolu Broadway'e dokunulmadı. 200 yıla yakın süredir kentin en önemli ve tanınmış caddesi olan Broadway, son dönemde Manhattan'ın artan trafiğinin en önemli nedeni olarak görülüyor.