Hristofyas'tan AB tehdidi

Cuma 05.06.2009 19:43
Güncelleme: Cuma 05.06.2009 22:00
ABONE OL
Kıbrıs Rum yönetimi lideri Dimitris Hristofyas, Türkiye'nin, Avrupa Birliği (AB) müzakere sürecinde attığı her adımda karşısında Güney Kıbrıs'ı bulacağını söyledi.

Rum haber ajansına göre Dimitris Hristofyas, Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış'ın, ''Çalışmalarımızın birçoğunun üzerinde bir Kıbrıs gölgesini hissediyoruz'' yönündeki sözlerini yorumladı.

Rum lider, ''Türkiye, Avrupa Birliği müzakere sürecinde attığı her adımda karşısında (Güney) 'Kıbrıs'ı bulacak. Türkiye'nin Avrupa Birliği sürecini engellemeyip devam ettirdiğimizi savunan herkese yanıtımız budur. Bu iddiaların gerçekle ilgisi yoktur, Tabii ki Türkiye, attığı her adımda karşısında bizi bulacak'' dedi.

Rum hükümetinin tutumunun belli olduğunu, Türkiye'nin, kendi iddiasıyla, ''işgali'' sona erdirmesi gerektiğini belirten Hristofyas, ''Aksi halde müzakere sürecinde bizi karşısında bulacak ve tabii ki aralık ayında da karşısında bulacak'' diye konuştu.

TALAT'TAN HRİSTOFYAS'A YANIT: ALLAH ONA KOLAYLIK VERSİN

KKTC Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat, Türkiye'nin, Avrupa Birliği (AB) müzakere sürecinde attığı her adımda karşısında Güney Kıbrıs'ı bulacağını söyleyen Kıbrıs Rum yönetimi lideri Dimitris Hristofyas'a ''Allah ona kolaylık versin'' diyerek yanıt verdi.

Mehmet Ali Talat, bu yıl 33.sü düzenlenen KKTC Uluslararası Fuarı'nın açılışında, AA ve TRT'ye, Dimitris Hristofyas'ın, ''Türkiye, Avrupa Birliği müzakere sürecinde attığı her adımda karışında(Güney) 'Kıbrıs'ı bulacak'' sözlerini değerlendirdi.

Talat, ''Vallahi Allah ona kolaylık versin. Yani Türkiye ile rekabete soyunuyorsa Allah ona kolaylık versin. Bu duama ihtiyacı olacak'' dedi.