Facianın eşiğinden dönüldü

Air France uçağının Atlantik'te kaybolduğu gün Türkiye'de de bir havacılık faciasının eşiğinden dönülmüş.

Cuma 05.06.2009 09:55
Güncelleme: Cuma 05.06.2009 17:46
ABONE OL
Muğla'daki Dalaman Havaalanı'ndan Pazartesi günü kalkan Kanadalı Skyservice Hava Yolları'na ait yolcu uçağının, kalkıştan bir dakika sonra Türk askeri uçağıyla burun buruna geldiği bildirildi.

Belfast Telegraph gazetesinin haberine göre, Kuzey İrlanda'nın başkenti Belfast'a gitmek için 100'ün üzerindeki yolcusuyla Dalaman'dan havalanan Skyservice uçağı, pilotun ani hareketiyle Türk uçağına çarpmaktan kurtuldu.

Büyük panik yaşayan yolcuların büyük kısmının Kuzey İrlandalı olduğu belirtildi.

İsmini vermek istemeyen bir yolcu, gazeteye verdiği demecinde, bütün yolcuların o an öleceklerini düşündüklerini söyledi. Yolcu, "Kalkıştan sadece 30 saniye sonra tekrar dalışa geçildi. Uçaktaki herkes bağırıyor ve ağlıyordu. Korkunçtu, hepimiz öleceğimizi düşündük. Pilotumuz kesinlikle harikaydı, o bir kahraman. Sonradan öğrendik ki, 55 yıllık kariyerinde ilk kez bir kazaya bu kadar yaklaşmış" dedi.

Andersontown'da yaşayan Teresa Kennedy isimli bir yolcu ise, olayın ardından bir daha uçak yolculuğu yapmayacağını söyledi. Aynı uçakta Kuzey İrlanda'daki futbol kulübü Glentoran'da oynayan Jason Hill ve 13 aylık bebeğinin de olduğu öğrenildi.

Tehlikenin geçmesinin ardından pilotun uçağı tekrar düzelttiği ve interkom ile yolculardan özür dilediği kaydedildi. Pilot, uçağın ani hareketine bir Türk askeri uçağının neden olduğunu aktardı. Uçak, 4 saatlik bir uçuşun ardından Belfast'a vardı.

Konuyla ilgili gazeteye açıklama yapan Kuzey İrlandalı yetkililer, olayda kimsenin yaralanmadığını, Türk yetkililerle beraber soruşturma yürütüldüğünü duyurdu.