Çocuk kreşinde yangın dehşeti: 29 ölü

Meksika'nın Hermosillo bölgesinde bulunan bir çocuk kreşinde yangın çıktı.

Cumartesi 06.06.2009 09:02
Güncelleme: Cumartesi 06.06.2009 19:56
ABONE OL
Yaklaşık 120 kadar çocuğun içeride bulunduğu sırada başlayan yangında en az 29 çocuk hayatını kaybetti.

Meksika'nın Sonora eyaletine bağlı Hermosillo'da bulunan ABC Gündüz Bakım Evi'nde henüz bilinmeyen bir nedenle yangın çıktı. Yerel saatle 15.00 sıralarında başlayan yangın biranda tüm binayı sardı ve çevredeki diğer evleri de tehdit etmeye başladı. Olay sırasında içeride 120 kadar çocuğun bulunduğu belirtilirken, en az 29 çocuğun hayatını kaybettiği, 50'den fazla çocuğun ise vücutlarında oluşan yanıklar ve zehirlenme teşhisi ile hastaneye kaldırılarak tedavi altına alındığı öğrenildi. Bu arada kreşte
bulunan çocukların 3 aylık ile 2 yaş arasında olduğu belirtildi. Olayı haber alan çocukların ebeveynleri panik halinde bölgeye ulaşırken, alevlere aldırış etmeden kaos içinde çocuklarına ulaşmaya çalıştı.

Meksika Devlet Başkanı Felipe Calderon, yaşanan durumdan duyduğu üzüntüyü dile getirerek, çocukların ailelerine başsağlığı diledi ve olayın aydınlatılması için soruşturma başlatıldığını dile getirdi.

Federal hükümet ise bölgeye 15 acil müdahale uzmanı, yoğun bakım ünitesi, 3 hava ambulansı ve solunum destek ekipmanları gönderdi. Hükümet tarafından yapılan açıklamada başkent Mexico City'e bin 900 kilometre mesafede bulunan Hermosillo'daki ABD Gündüz Bakım Evi'nin Sosyal Hizmetler'e bağlı bir birim olduğu bildirildi.

Meksika Sosyal Hizmetler Enstitisü Yöneticisi Daniel Karam Tourneh, olayın ardından yaralı çocuklar ve aileler destek olmak üzere bölgeye gönderildi.