İran, UAEK'nin raporunu olumlu buldu

İran, ''nükleer enerji faaliyetlerinin barışçıl olduğunun Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu (UAEK) tarafından bir kez daha teyit edildiğini'' bildirdi.

Cumartesi 06.06.2009 10:36
Güncelleme: Cumartesi 06.06.2009 10:36
ABONE OL
İran'ın UAEK'deki Daimi Temsilcisi Ali Asker Sultaniye, kurumun dünkü raporunda yer alan ifadelerin gerçekleri yansıttığını ve İran'ın haklılığını ortaya koyduğunu söyledi.

Sultaniye, ''El Baradei, 20'den çok raporunda belirttiği gibi bir kez daha İran'ın nükleer enerji programının barışçıl olduğunu teyit etti'' dedi.

Raporda, ''İran'ın nükleer enerji faaliyetlerinin askeri yöne doğru gittiğini kanıtlayacak herhangi bir bulguya rastlanmamıştır'' ifadesinin kullanıldığını hatırlatan Sultaniye, bütün bu raporlardan sonra gerçeklerin görmezlikten gelinemeyeceğini kaydetti.

Sultaniye, UAEK denetçilerinin nükleer tesislerdeki olağan inceleme ve kontrollerinin de devam ettiğini belirtti.

İran'ın nükleer enerji faaliyetlerini şeffaf bir şekilde sürdüreceğini ve uranyum zenginleştirme dahi hiçbir programın askıya alınmasının söz konusu olamayacağını kaydeden Sultaniye, nükleer dosyasının BM Güvenlik Konseyi'nden tekrar UAEK'ye gönderilmesi gerektiğini söyledi.

URANYUM ZENGİNLEŞTİRME

Tarafların, ortak ''kırmızı çizgileri'' olan uranyum zenginleştirme UAEK'nin raporunda ve Tahran yönetiminin açıklamalarında bir kez daha yer aldı.

UAEK, 35 üye ülke temsilcisinin değerlendirmesine sunduğu dünkü raporunda, BM Güvenlik Konseyi'nin talebine rağmen İran'ın uranyum zenginleştirme programını askıya almadığını ve ağır su ile ilgili projelerin devam ettiğini belirtmişti.

Arak'taki ağır su reaktörünün denetlenmesi yönündeki isteğin yerine getirilmediği ve tam işbirliğinden kaçınıldığının ifade edildiği raporda, İran'dan nükleer enerji programı konusunda daha şeffaf olması istendi.

Raporda ayrıca, Natanz'daki tesislerde yeni santrifüjlerin yerleştirildiği ve santrifüj sayısını artırma çalışmalarına devam edildiği belirtildi.

UAEK, önceki raporlarında da Tahran yönetiminden nükleer enerji programının askeri amaçlı olduğu yönündeki iddialara cevap vermesini ve bu konuda uluslararası kamuoyunu ikna edecek ve güven verecek adımlar atmasını talep etmişti.

Nükleer Silahların Yayılmasının Önlenmesi Anlaşması (NPT) ve UAEK'nin öngördüğü yasalar ve haklar doğrultusunda nükleer enerji faaliyetlerine devam ettiğini belirten İran, ''uranyum zenginleştirme programını kırmızı çizgileri olarak görüyor ve bunun müzakere dahi edilemeyeceğini'' kaydediyor.

BM Güvenlik Konseyi, nükleer enerji programını askıya almadığı gerekçesiyle İran aleyhinde üç kez yaptırım kararı almıştı.