Türk kontrtenor, sesiyle İngilizleri büyüledi

Barok Opera'da dünya çapında üne sahip olan Türk sanatçı Cenk Karaferya, dün akşam Londra'da verdiği konserle İngilizleri kendisine hayran etti.

Cumartesi 06.06.2009 12:13
Güncelleme: Cumartesi 06.06.2009 12:16
ABONE OL
En iyi müzik okullarından biri olarak kabul edilen Londra'daki Trinity College of Music'i bitiren kontrtenor Cenk Karaferya, yaklaşık 1,5 saat süren konser sırasında Vivaldi ile Handel'in aryalarını seslendirdi.
Londra'nın merkezindeki St John Smith Square Konser Salonu'nda, Bridget Cunningham yönetimindeki ''Broschi Ensemble'' orkestrasıyla sahneye çıkan Karaferya, konser sonrasında uzun süre alkışlandı. Tarihi binada uzun süre "Bravo" sesleri yankılandı.

Dünyada oldukça az sayıda olan, Osmanlı dönemindeki ''hadım sesi'' ya da ''kadın sesine en yakın erkek sesi'' olarak tanımlanan sese sahip olan Karaferya, konser sonrasında dinleyenler tarafından tebrik edildi.

İtalya'da yayınlanan L'opera isimli müzik dergisinde, "Genç ve heyecan verici, barok sahnesindeki ses" olarak hakkında yorum yapılan Karaferya'yı izlemeye gelenler arasında, Türkiye'nin Londra Başkonsolosu Bahadır Kaleli ve eşi Serra Kaleli de yer aldı.

Cenk Karaferya ve orkestrası bu yıl, besteci Georg Friedrich Handel'in 250. ölüm yıl dönümü nedeniyle düzenlenen çeşitli festivallerde de sahne aldı. Konserde "Harpsichord" isimli piyanoya benzeyen müzik aletini çalan ve aynı zamanda konseri yöneten Bridget Cunningham, İngiltere'de, barok müziğinin en saygın ve önemli sanatçılarından biri olarak anılıyor.

Sesinin yüksek olması nedeniyle üniversitedeki öğretmenlerinin yönlendirmeleri sonucu kontrtenor olan Karaferya ve orkestrası, yıl sonunda Mersin'de de konser verecek.