Belçikalılar sandık başında

Federal yapılı Belçika'da bölgesel parlamento seçimleri ve Avrupa Parlamentosu seçimleri bugün yapılıyor.

Pazar 07.06.2009 00:00
ABONE OL
Oy kullanmanın mecburi olduğu seçimlerde 7 milyon 688 bin Belçikalı sandık başına gidiyor. Bu ülkede yaşayan 66 bin AB vatandaşı da Avrupa Parlamentosu seçimlerinde oy kullanıyor.

Bölgesel seçimlerde Brüksel (89 milletvekili), Valonya (75 milletvekili), Flaman kesimi (124 milletvekili) ve Almanca konuşulan bölge (25 milletvekili) olmak üzere dört ayrı parlamentonun temsilcileri belirlenecek.

Belçikalılar aynı zamanda, Avrupa Parlamentosu'na gönderecekleri 22 parlamenteri de seçecek.

Bölgesel seçimlerin sonuçları, ülke genelini yöneten federal koalisyon hükümeti için, kamuoyunun son ekonomik krizden sonra siyasi eğiliminin belirlenmesi açısından önem taşıyor. Kamuoyu yoklamaları, aşırı sağ ve yeşillerin oy kazanabileceğine işaret ediyor.

Seçimlere değişik bölgelerde çeşitli siyasi partilerden 30'a yakın Türk asıllı aday da katılıyor. Bunlardan bazılarının, listelerde bulundukları öncelikli yer ve Türk asıllı seçmenlerden gelecek tercih oylarıyla seçileceklerine kesin gözüyle bakılıyor.

Belçika'yı yöneten ve iç çatışma halinde olan bugünkü federal hükümet, Valon ve Flaman liberaller, Valon ve Flaman Hristiyan demokratlar ile Valon sosyalistlerden oluşuyor. Flaman sosyalistler ve diğer partiler muhalefette bulunuyor.

Belçika'da bölgesel seçimlerden sonra, erken genel seçimlere gidilmesi ve federal hükümet koalisyonunun yeniden belirlenmesi olasılığı da yüksek gözüküyor.

Kısmen bilgisayar sistemiyle yapılan, olaysız devam eden seçimlerin sonuçları akşam saatlerinde açıklanacak.