Air France uçağına ait 16 ceset bulundu

Atlas Okyanusu'nda geçen hafta düşen Air France'a ait Airbus 330 tipi uçağın enkazını arama çalışmalarında şimdiye kadar 17 yolcuya ait cesede ulaşıldı.

Pazartesi 08.06.2009 09:35
Güncelleme: Pazartesi 08.06.2009 21:05
ABONE OL
Geçen hafta Rio de Janeiro'dan Paris'e 228 yolcusuyla seyahat ederken kaybolan Air France uçağının enkazını ve cesetleri bulmak için arama çalışmalarına, ilerleyen saatlerde devam edilecek.

Enkazın Brezilya'nın kuzeybatı sahilinin 600 kilometre açığında ve 1000 kilometrelik bir alana yayıldığı belirtiliyor. Fransa'ya ait bir nükleer denizaltı da Çarşamba günü bölgeye varacak ve kayıp uçağın kara kutusuna ulaşmaya çalışacak.

ENKAZ FOTOĞRAFLARI İÇİN TIKLAYINIZ...

BBC'nin haberine göre, Brezilya ve Fransa'ya ait gemi ve uçakların arama çalışmalarını yoğunlaştırmalarıyla, Atlantik Okyanusu'nda ortaya çıkarılan ceset sayısı da artmaya başladı. Brezilyalı yetkililer, buldukları sayısı enkaz parçasından bazılarının açıkça Air France logosu taşıdığını bildirdi.

Hava kuvvetleri sözcüsü, uçağın türbülansta kaybolmasından bir hafta sonra, okyanusta bulunan enkaz ve cesetlerin kayıp Airbus'a ait olduğundan şüphe duymadıklarını belirtti.

Enkaz, müfettişlerin uçakta kazadan önceki son anlarını anlamaları açısından kilit önem taşıyacak. Aynı şekilde uçağın veri kayıtlarının ve kara kutusunun bulunması da öncelik taşıyor.

Yetkililer, cesetleri Brezilya'dan önce yakınlardaki Fernande de Noronha takımadalarına götürüleceklerini kaydetti. Uçaktakilerin yakınları, kimlik tespit sürecine yardımcı olması amacıyla DNA örneklerini teslim etti.

Kazanın sebebi olarak ise uçaktaki hız monitörlerinin yanlış okuma yaptığı ihtimali üzerinde duruluyor. Ancak konunun uzmanları, hemen bir sonuca varılması için çok erken olduğu görüşünde birleşiyorlar.