Belçika'da bölgesel seçimler

Federal yapılı Belçika'da dün yapılan bölgesel parlamento seçimlerinin resmi olmayan ilk sonuçlarına göre, 6 Türk asıllı aday milletvekili oldu.

Pazartesi 08.06.2009 10:49
Güncelleme: Pazartesi 08.06.2009 10:51
ABONE OL
Bölgesel seçimlerde Brüksel (89 milletvekili), Valonya (75 milletvekili), Flaman kesimi (124 milletvekili) ve Almanca konuşulan bölge (25 milletvekili) olmak üzere dört ayrı parlamentonun temsilcileri belirlendi.
Seçimlere değişik bölgelerde çeşitli siyasi partilerden 30'a yakın Türk asıllı aday katıldı.

Belçika'daki bölgesel parlamentolardan sadece Brüksel parlamentosunda 2 Türk milletvekili bulunuyordu. Dünkü seçimlerin ardından Brüksel'de ve Flaman kesiminde 3'er Türk asıllı milletvekili koltuk kazandı.

BAŞÖRTÜLÜ HRİSTİYAN DEMOKRAT MİLLETVEKİLİ

Adaylığı sürecinde Belçika basınında çeşitli haber ve tartışmalara konu olan, Valon Hristiyan Demokrat Parti (CDH) listesinde 21. sırada aday olan Türk asıllı Mahinur Özdemir, 2 bin 851 tercih oyu elde ederek, bu partinin 11. ve sonuncu milletvekili koltuğunu elde etti.

Brüksel Üniversitesinde kamu yönetimi öğrenimi gören Özdemir (27), Türklerin yoğun bulunduğu Schaerbeek bölgesinde belediye meclisi üyesi olarak görev yapıyordu.

Seçimler öncesinde siyasi çevrelerde ve basında başörtüsü nedeniyle çeşitli tartışmalara konu olan Mahinur Özdemir'in bir fotoğrafının, CDH'nin bir seçim afişinde "başörtüsü gözükmeyecek şekilde" yansıtılması da eleştirilmişti.

"Kafasının üzerindekiyle değil, içindekilerle ilgilenilmesi gerektiğini, aksi takdirde yetenek ve fikirlerinin ön plana çıkarılamayacağını" ifade eden Özdemir'in Hristiyan Demokrat milletvekili olması, ülkedeki başörtüsü tartışmalarını tekrar gündeme getiriyor.

Belçika'da Danıştay, okullarda dini sembollerin ve başörtüsünün yasaklanmasından yana görüş bildirmiş, bu tavır devlet okullarında genel bir uygulamaya sokulmuştu.

Federal yapılı Belçika parlamentolarında, Arap asıllı kadın milletvekilleri de bulunuyor, ancak Özdemir'in "ilk ve tek başörtülü Müslüman milletvekili" olacağı iddiası üzerinde duruluyor.

Basına verdiği bilgilerde avukat olmak istediğini, ancak Belçika'da başörtüsüyle mahkemelerde savunma yapamayacağını öğrenince fikir değiştirdiğini ifade eden Özdemir, çalışmalarında çocuklara, yaşlılara ve kültürel farklılıklara saygı unsuruna öncelik vereceğini belirtiyor.

TÜRK BAKAN TEKRAR SEÇİLDİ

Brüksel parlamentosunda, halen Brüksel hükümeti Devlet Bakanı olan sosyalist Emir Kır, büyük oranda tercih oyu elde ederek tekrar seçildi.

Kır, 11 bin 546 tercih oyu alarak, 21 koltuk elde eden partinin sıralamasında, parti başkanı ve başbakan Charles Picque'nin ardından ikinci oldu.

Bir maden işçisinin çocuğu olan, Brüksel Üniversitesinde siyasal bilgiler öğrenimi gören Emir Kır, Batı Avrupa'daki ilk Türk asıllı bakan olarak tanınıyor ve ülke çapında beğeni kazanan bir politikacı olarak siyasi arenada sürekli yükseliyor.

Aynı parlamentoda, aynı partiden halen milletvekili olan sosyalist Emin Özkara da 3 bin 106 tercih oyuyla tekrar seçildi.

Flaman kesiminde Sosyalist Partiden geçmişte senatörlük yapmış olan Fatma Pehlivan, 14 bine yakın tercih oyu elde ederek milletvekili oldu.

Aynı partiden Güler Turan 7 bin 980 tercih oyuyla seçilirken, Flaman Hristiyan Demokrat Partisinden Veli Yüksel de 9 bin 327 tercih oyuyla milletvekili seçildi.