İsrail sınırında saldırı

Filistinlilerce İsrail'in Gazze Şeridi sınırına yapılan saldırı engellendi. Olayda 4 Filistinli militan öldü.

Pazartesi 08.06.2009 10:19
Güncelleme: Pazartesi 08.06.2009 11:27
ABONE OL
İsrail ordu sözcüsü, Nahal Oz sınır kapısı yakınlarında, sınırın İsrail tarafında devriye gezen İsrail askerlerine bir grup Filistinli militan tarafından ateş açıldığını söyledi. Görgü şahitleri, İsrail askerlerinin de karşılık vermesiyle yarım saat kadar çatışma yaşandığını, ardından İsrail ordusunun hava saldırısı gerçekleştirdiğini ifade ettiler. Gazze acil servis yetkilisi Muaviye Hasaneyn, hava saldırısında 4 Filistinlinin öldüğünü, 5 Filisitnlinin de yaralandığını bildirdi.

Gazze Şeridi'nde, İsrail'in sene başındaki kanlı saldırılarının ardından nisbi bir sükunet vardı.

ÖLENLERİN EL KAİDE BAĞLANTILI OLDUĞU İDDİASI

Gazze Şeridi'nde İsrail askerleriyle bu sabah girdiği çatışmada çatışmaya giren ve öldürülen 4 Filistinli militanın El Kaide ile bağlantılı olduğu öne sürüldü.

Gazze Şeridi'nden adı belirtilmeyen bir kaynak, Yedioth Ahranot gazetesine bağlı internet sitelerinden Ynet'e yaptığı açıklamada, öldürülenlerin El Kaide bağlantılı olduğunu iddia etti.

Gazze kentinin doğusundaki Secaiye mahallesi yakınındaki Karni geçiş noktası civarında meydana gelen olayla ilgili olarak görgü tanıkları, 10 kişilik bir grubun Karni noktasına doğru atlar ve bubi tuzaklı araçlarla harekete geçtiğini belirtti.

İsrail ordusunun, geçiş noktasındaki karakola sızmaya çalışan ve ateş açan militanların üzerine en az 2 füze attığı, aynı zamanda tanklarla da ateş açıldığı kaydedildi.

İsrailli kaynaklar da Karni geçişine saldırının "askerleri kaçırma" amaçlı olduğunu belirtti.

Gazzeli kaynaksa, 10 kişilik grubun ne Hamas, ne de İslami Cihad'a bağlı bulunduğunu, bölgedeki El Kaide bağlantılı Selefçiler grubunun üyeleri olduğunu öne sürdü.

İsrail ordusu, olaydan sonra Gazze Şeridi ile İsrail arasındaki geçiş noktalarını kapattı.