'Kafkaslar gizli gücünüz'

2010'u 'Japon yılı' ilan eden ülkemize ziyarette bulunan Japonya Temsilciler Meclisi'nin deneyimli kadın üyesi Koike, Türkiye'nin dünya için önemini SABAH'a bu sözlerle yorumladı

Pazartesi 08.06.2009
Güncelleme: Pazartesi 08.06.2009
ABONE OL
Özel bir konferans için İstanbul'a gelen Japonya Temsilciler Meclisi üyesi Yuriko Koike ile Türk-Japon ilişkilerinin geleceği ve Türkiye'nin dünya siyasetindeki önemi ve politikada kadının rolünü konuştuk. İşte Japonya'da bir dönem Savunma ve Çevre Bakanlığı görevlerini de yürüten Koike'nin sorularımıza verdiği cevaplardan alıntılar;

Türkiye bölge coğrafyasında favori ülkem. Gerek lojistik gerek jeopolitik anlamda çok önemli bir ülke. Bu kıta diğer bölgelere açılmak için çok önemli bir kapı. Bir yandan Asya ve Kafkaslar bir yandan da Avrupa'ya açılmak için bir kanal durumunda.

Türkiye'nin gelecekte elinde tuttuğu gizli güç Sovyetler Birliği'nin dağılması sonrası ortaya çıkan ülkelerle olan bağlarıdır. Türkmenistan, Azerbaycan, Kazakistan gibi ülkelerle olan tarihsel ve kültürel bağları Türkiye'nin geleceği için önemli bir güç unsurudur. Türkiye gelecekte bugün oynadığından daha önemli rollere soyunmaya hazırlanıyor.

Türkiye Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün geçen yıl 150 işadamıyla birlikte Japonya'ya yaptığı ziyaret iki ülke arasındaki ticari ilişkilerinin geliştirilmesi açısından önemli bir atılımdı. Bu ziyaret her iki tarafın iş çevrelerine de yeni anlaşmalar ve yatırımlar konusunda cesaret verdi. Türkiye ve Japonya'nın işbirliği 21'inci yüzyıla damgasını vuracak.

KADINLAR İÇİN ROL MODEL
Murat Karpuz ile Çırağan Oteli'nde görüşen Koike, Japon siyasetinin en hırslı kadın politikacılarından biri. Koike "Babam siyasete girmemi istememişti. Ben ise 17 yaşında Mısır'a öğrenim görmeye gidip Arap dilini ve kültürünü öğrendim. Dünyaya daha açık bir Japonya için çalıştım. Kadın siyasette olduğu sürece 'değişim' yaşanır. Ben de kadınlar için bir rol modeliyim" diyor.