Tek çözüm diplomasi

İtalya'da önümüzdeki ay düzenlenecek G-8 zirvesi öncesinde yayınlanan "G8, Büyükler ve Geleceğin Dünyası" adlı kitaba Başbakan Erdoğan da iki makalesi ile katkıda bulundu

Pazartesi 08.06.2009
Güncelleme: Pazartesi 08.06.2009
ABONE OL
İtalya Dışişleri Bakanlığı'nın katkılarıyla hazırlanan kitapta yer alan Başbakan Erdoğan'ın ilk makalesi "Nükleer Silahlanma ile Mücadele ve İran'ın Nükleer Programı" adını taşıyor. Makalede Kitle İmha Silahları (KİS) ile mücadelenin dünya güvenliğinin temel şartı olduğunu ve KİS ile mücadelenin tüm uluslararası camia tarafından desteklenmesi gerektiğini belirtti. Başbakan, Türkiye'nin KİS ile mücadelede tüm kolektif çabalara katıldığını vurguladı. Türkiye'nin nükleer silahsızlanma ve nükleer enerjinin barışçıl kullanımına yönelik çaba göstereceği konusunda teminat verdiğini belirtti.

'ÇATIŞMADAN BIKTIK'
İran'ın nükleer programı konusunda tek çözümün diplomasi olduğunu vurgulayan Başbakan, "Ülkeme komşu olan bölge çatışmalardan yorgun. Yeni savaşların önüne geçilmeli, mevcut problemler ise diplomasiyle çözülmeli. İran'a da bu şekilde yaklaşılmalı. Türkiye, bölgede istikrar ve güvenliğin savunucusu olarak, diplomatik süreci ve diyalogu desteklemeye kararlılıkla devam edecek" dedi. "Afganistan ve Pakistan'da Son Durum" isimli ikinci makalesinde ise Erdoğan, uluslararası toplumun çabalarına rağmen, terörizmin yok edilemediğini yazdı. "Biz Afganistan'ın olduğu gibi Pakistan demokratik hükümetinin de terörle mücadelede desteklenmesi gerektiğini düşünüyoruz" diyen Erdoğan, iki ülkenin güvenlik sorunlarının birbirinden ayrılamayacağının da altını çizdi.

'ASKERİ GÜÇ SORUNU ÇÖZMEZ'
Başbakan askeri perspektif bir yana, politik, diplomatik, sosyal ve ekonomik araçlara öncelik verilmesi gerektiğini vurguladı ve Türkiye'nin TİKA aracılığı ile Afganistan'da yaptığı çalışmalara değindi. Erdoğan ayrıca bölge ülkeleri arasında işbirliği ve güvenlik ikliminin oluşturulması gerektiğini söyledi.