Barroso yeniden önerilecek

AB Komisyonu Başkanlığı görevi 31 Ekimde sona erecek olan eski Portekiz Başbakanı Jose Manuel Barroso, AB Dönem Başkanı Çek Cumhuriyeti tarafından aynı göreve tekrar önerilecek.

Salı 09.06.2009 14:58
ABONE OL
Çek Cumhuriyeti Başbakanı Jan Fischer ile bir araya gelen Barroso, düzenlenen ortak basın toplantısında, Juncker'in, 5 yıldır sürdürdüğü göreve tekrar atanması için ismini üye ülkelerin onayına sunacağını söylediğini, kendisinin de onur duyarak bunu kabul ettiğini ifade etti.

Hristiyan Demokrat Barroso'yu, aynı gruptan liderlerin işbaşında olduğu Almanya, Fransa ve İtalya'nın yanı sıra İngiltere destekliyor.

AB'de az sayıda ülkede iktidarda olan sosyalistler ise küresel ekonomik krizle mücadele konusunda da inisiyatif alamayan Barroso'nun koltuğunu 5 yıl daha korumasına yüksek sesle itiraz etmiyor.

AB Komisyonu başkanları tüm üye ülkelerin onayıyla atansa da uygulamada büyük ülkelerin tavrı belirleyici oluyor.

Görev süresince Türkiye'nin üyeliğine güçlü destek veren Barroso'nun, AB müktesebatını ihlal eden büyük ülkelerin üzerine gitmeyerek pasif bir görüntü vermesi, aynı göreve tekrar atanmak istediği iddialarını beraberinde getirmişti.