"Türkiye'nin işi zor"

Almanya ile Fransa liderlerinin başını çektiği Türkiye karşıtlığı, Avrupa Parlamentosu'ndaki aşırı sağın oylarını artırdı. Türkiye yanlısı Liberal Parti'nin Başkanı Watson ise Türkiye'nin üyeliğinin artık daha zor olduğunu söyledi

Salı 09.06.2009
Son Güncelleme: Salı 09.06.2009
ABONE OL
Aşırı sağcı ve Avrupa kuşkucusu siyasetçilerin yükselişine sahne olan yeni yapı, 5 yıllık dönemde Türkiye'nin işini zorlaştıracak. AP'deki en büyük grup Hıristiyan Demokratlar içinde Türkiye karşıtlarının sayısı da arttı. Fransa lideri Nicolas Sarkozy'nin partisi UMP, 30 koltuk kazanarak, varlığını 13 koltuk daha arttırdı. Parlamentonun 3'üncü büyük grubu Liberal Demokratların Başkanı, Türkiye'nin üyeliğini savunan Graham Watson, SABAH'a verdiği demecinde "Asıl kaygım sağın yükselişi karşısında, Türkiye'nin üyeliğiyle ilgili akılcı bir tartışma yürütmemizin zorlaşacak olması" dedi.

'AVRUPA YANLIŞ YOLDA'
Aşırı sağ ve milliyetçi oyların Avrupa ve kıta genelindeki yükselişinden kaygılı olduğunu belirten Watson, Avrupa'nın yanlış yolda olduğunu sözlerine ekledi. Nazi tehlikesi yükseldiğinde olanları kimsenin unutmadığını belirten Watson şöyle devam etti: "İngiltere'de ilk defa milliyetçi bir partinin AP'ye girdiğini gördük. Sosyal uyum ve toplumun entegrasyonu üzerinde çalışmalıyız. Ekonomik krizin, daha fazla insanın aşırı sağ oy vermesine neden olan tehlikeyi göz ardı etmemeliyiz" dedi.

AŞIRI SAĞIN YÜKSELİŞİ

Aşırı sağ partiler seçimlerde, 10 AB ülkesinde sağ koltuk sayılarını artırdı. Hollanda'da Geert Wilders'in liderliğini yaptığı Özgürlük Partisi 4 koltuk kazandı. Macaristan'da Nazi gençlik örgütünün kurucusu parti iki koltuk kazandı. Danimarka'da göçmen karşıtı parti bir koltuk daha kazandı. Finlandiya da ilk defa aşırı sağcı parti koltuk sahibi oldu. Belçika, Fransa ve Polonya'da aşırı sağda bir düşüş görüldü. Seçimlerde 31 sandalye kazanan aşırı sağcıların grup kurabilmesi için en az 20 üyenin bir araya gelmesi gerekiyor. Ancak aşırı sağcıların tehlikesine karşı AP bünyesinde grup kurmayı zorlaştıracak yasa taslağı Parlamento'nun gündeminde bulunuyor. Grup kurulduğunda daha fazla komiteye girecekler. AB fonlarından yararlanıp daha etkin olacak ve daha da güçlenecek.