Fransa'daki internet yasası

internette telif hakkı sahibinin izni olmadan dosya indirenlerin adli yaptırım olmaksızın internet erişimlerinin kesilmesini öngören ve geçen ay kabul edilen yasayı reddetti.

Çarşamba 10.06.2009 21:14
Güncelleme: Çarşamba 10.06.2009 21:15
ABONE OL
Fransa'da kanunların anayasaya uygunluğunun güvencesi Anayasa Konseyi, internette telif hakkı sahibinin izni olmadan dosya indirenlerin adli yaptırım olmaksızın internet erişimlerinin kesilmesini öngören ve geçen ay kabul edilen yasayı reddetti.

Aralarında eski cumhurbaşkanları Valery Giscard d'Estaing ve Jacques Chirac'ın da bulunduğu 9 üyeden oluşan Anayasa Konseyi, kararında, insan hakları bildirgesinde ifade edilen "iletişim ve ifade özgürlüğünün, internetin genel anlamda gelişimi ve internet hizmetine ulaşım özgürlüğü ile de bağlantılı bulunduğuna" dikkati çekti.

Konsey, internet aboneliğinin, sadece hakim kararıyla kesilebileceğini, 13 Mayıs'ta kabul edilen yasada öngörüldüğü gibi bir idari makam olmaksızın bu kararın alınamayacağının da altını çizdi. Fransız Anayasa Konseyi'nin bu kararı, sosyalistler tarafından yararsız ve özgürlükleri kısıtlayıcı olduğu gerekçesiyle eleştirilen yasayı sert bir şekilde savunan hükümet ve Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy'ye önemli bir siyasi darbe olarak yorumlanıyor.

Fransa'da "3 vuruşluk yasa" adı verilen ve telif hakkı sahibinin izni olmaksızın birden çok kez internetten dosya indiren kullanıcıların internet erişiminin kesilmesi önerisinin yer aldığı tasarı 233'e karşı 296 oyla kabul edilmişti. Yasa, konuyla ilgili olarak oluşturulan yüksek karar mercinin, önce internet abonelerine uyarı mektubu göndermesini, yasağın çiğnenmesine devam edilmesi halinde bu mektubun halka duyurulmasını ve üçüncü girişim olarak da internet bağlantısının bir yıla varan süreyle kesilebilmesini öngörüyordu.

Fransa'daki bu yasaya karşı Avrupa Parlamentosu da telekomünikasyon mevzuatında önemli bir değişikliği onaylamış ve hükümetlerin mahkeme kararı olmaksızın internet erişimini kesme hakkına sahip olmasını engellemişti.