Bolivyalı kaçak göçmenin dramı

İspanya'da kaçak olarak çalışan Bolivyalı bir göçmenin iş kazasında elinin kopması sonrasında yaşananlar ülkede günün konusu oldu.

Perşembe 11.06.2009 14:40
Güncelleme: Perşembe 11.06.2009 14:41
ABONE OL
Valencia kentinde bir ekmek fabrikasında kaçak olarak çalışan Bolivyalı 33 yaşındaki Franns Rilles'in 28 Mayısta geçirdiği iş kazasında elinin koptuğu, başına dert almaktan korkan patronunun ise türlü yola başvurduğu ortaya çıktı.

Elinin kopmasının ardından, ekmek fabrikasının sahibinin oğlu tarafından arabayla hastanenin 200 metre kadar yakınına getirilerek, yol üzerinde bırakıldığını anlatan Rilles, patronundan "Eğer ne olduğunu sorarlarsa kaza geçirdiğini söyle. İş yeriyle ilgili hiçbir şey söyleme" şeklinde talimat aldığını söyledi.

Bu arada kopan kolun çöpe atıldığı iddialarını iş yeri sahibi de doğrularken, "Oğlum, kopan kolun çok kötü durumda olmasından dolayı bir torbaya koyup çöpe atmış" açıklamasında bulundu.

Aylık 700 avroya günde 12 saat çalıştırıldığını ifade eden Bolivyalı göçmen, iş yerinin ruhsatı olmadığını ve kaçak işçi çalıştırdığını iddia etti.

"Bana olanlar affedilemez" diyen Rilles, iş yeri hakkında dava açacağını belirtti.