Çin-Hindistan sınırında gerginlik

Hindistan, Çin ile uyuşmazlık yaşadığı, Arunachal Pradeş eyaletinin kuzeyindeki sınır bölgesine binlerce asker göndermeye devam ediyor.

Perşembe 11.06.2009 16:36
Güncelleme: Perşembe 11.06.2009 16:37
ABONE OL
Reuters ajansının aktardığına göre, her biri 25 bin ila 30 bin askerden oluşan iki birliğin daha yerleştirileceğini ifade eden Hindistan Genelkurmay Başkanı J.J. Singh, gelecekte oluşabilecek herhangi bir ulusal güvenlik sorununda, bölgenin askeri kapasitesini güçlendirmek istediklerini açıkladı.

Haberde, Yeni Delhi hükümetinin bölgeye helikopter ve insansız hava araçları göndererek daha fazla ateş gücü bulunduracağı da kaydediliyor.

China Daily gazetesine demeç veren Çin Sosyal Bilimler Akademisi (ÇSBA) uzmanlarından Ye Hailin'e göre Yeni Delhi hükümetinin, Çin'in cevaben askeri bir müdahalede bulunmayacağını düşündüğü için bölgeyi tamamen kontrol altına almak istediğini ve gücünü artırdığını bildirdi.

Çin ve Hindistan 1962 yılında Himalaya sınır hattında kısa süreli savaşmış ve bölge ülkelerinin de araya girmesiyle sınır ihtilafını politik yollarla çözmek üzere bir anlaşma imzalamıştı. Kısa süreli görüşmelerden sonra netice alınamamış ve bölgedeki sorun devam etmişti.

Bölgeye daha fazla asker göndermenin sınır problemini çözmeyeceğini ifade eden ÇSBA uzmanlarından Sun Şıhay, asker sayısının artmasının bölgede daha büyük bir probleme neden olacağını söyledi.

Hindistan'ın sorunu körüklemediği müddetçe anlaşmazlığın çok büyük olmadığını belirten Sun, Çin'in bu bölge hakkında barışçıl çözümler arayışı içerisinde olduğunu bildirdi.