Domuz gribi küreselleşiyor

Dünya Sağlık Örgütü, domuz gribi alarmının en yüksek seviye olan 6'ya çıkarıldığını bildirdi.

Perşembe 11.06.2009 11:46
Güncelleme: Perşembe 11.06.2009 17:59
ABONE OL
Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), 41 yıl sonra ilk küresel grip salgını olarak, domuz gribi salgınını ilan etti.

DSÖ, bugün Cenevre'de yapılan acil toplantıdan sonra üye ülkelere gönderdiği açıklamada, salgın alarmının 5. aşamadan ''küresel grip salgınının başladığı'' anlamına gelen 6. aşamaya yükseltildiğini bildirdi.

Örgütün bu kararının, ABD, Avrupa, Avustralya, Güney Amerika ve dünyanın diğer bölgelerinde salgının yayılmasından ve domuz gribiyle ilgili uzmanlarla yapılan acil toplantının ardından alındığı ifade edildi.

Şimdiye kadar 74 ülkede 141'i ölümlü toplam 27737 domuz gribi vakası görüldü.

DOMUZ GRİBİNİN YAYILDIĞI ÜLKELERİ HARİTADA GÖRMEK İÇİN TIKLAYINIZ...DÜNYA SAĞLIK ÖRGÜTÜ'NÜN DOMUZ GRİBİ BİLANÇOSU RAPORUNU GÖRMEK İÇİN TIKLAYINIZ...

AVUSTRALYA'DA 5 KİŞİ YOĞUN BAKIMA ALINDI

Avustralya'da domuz gribine yakalandığı tespit edilen 5 kişinin yoğun bakıma alındığı bildirildi.

Victoria eyaletindeki sağlık yetkilileri, hastalığa yakalanan kişilerin sağlık durumlarının kötü olduğunu ve bu kişilerin yoğun bakımda tedavi altına alındığını söyledi.

Avustralya'daki domuz gribi vakası 1200'ü geçti. Hastalık, bu ülkede henüz ölüme yol açmadı. Hastalığa 74 ülkede rastlandı. Dünya genelindeki vaka sayısı 27 bin 737 olarak açıklandı, 141 kişi öldü. Dünya Sağlık Örgütünün bugün uzmanların katılacağı bir toplantı düzenlemesi ve bu toplantıda H1N1 virüsünün yayılmasının nasıl önüne geçilebileceğinin ele alınması bekleniyor.

OKULLARA SIÇRADI

Almanya'nın Düsseldorf kentindeki bir okulda 30 öğrencide H1N1 virüsü tespit edildi.

Düsseldorf'taki Sağlık Dairesi tarafından bugün yapılan açıklamada, çoğunluğu 12 yaşında olan öğrencilerden birinin Düsseldorf Üniversitesi Kliniği'nde tedavi gördüğü, diğerlerinin ise evlerinde karantina altında tutulduğu belirtildi.

Okulda benzer rahatsızlıklar gösteren başka öğrencilerin de bulunması sebebiyle virüs bulaşmış öğrenci sayısının artmasından endişe ediliyor.

Almanya'da domuz gribine yakalananların sayısı böylece 100'ü aştı.

Yaklaşık 560 öğrenci ve 30 öğretmenin bulunduğu Japon Okulu'na domuz gribi virüsünün nasıl bulaştığının henüz belirlenemediği kaydedildi.

KREŞ VE İLKOKULLAR KAPATILIYOR

Hong Kong'da 12 öğrencide domuz gribi saptanmasının ardından, kreş ve ilkokulların kapatılmasına karar verildi.

Yetkililer, virüsün yayılmasını önlemek amacıyla kreş ve ilkokulların yarından itibaren 2 hafta süreyle kapalı kalacağını duyurdu.