"Düşen uçakta iki terörist vardı"

228 kişinin hayatını kaybettiği düşen Air France uçağındaki yolcular arasında adları İslami terörizmle bağlantısı olan iki kişinin bulunduğu belirtildi.

Perşembe 11.06.2009 00:00
Son Güncelleme: Perşembe 11.06.2009 15:47
ABONE OL
Bazı otoriteler bunun sadece bir tesadüf olduğunu söylerken, Fransız gizli servisi, yolcu listesi üzerinde yaptığı incelemeler sonucu uçakta iki teröristin bulunduğunu belirtti.

Fransız İstihbarat Teşkılatı'ndan bir yetkilinin haftalık dergi L'Express'e yaptığı açıklamada; yolcu listesinde bulunan iki ismin Fransa için tehdit olarak görülen bir radikal İslamcı bir örgütün isim listesini de içeren gizli belgelerde bulunduğunu ve bu bağlantının çok önemli olduğu belirtildi.

Yetkili, isim benzerliği de olabileceğini fakat yine de soruşturmanın yürütüldüğünü söyledi.

"KAZA HIZ SENSÖRÜ İLE BAĞLANTILI DEĞİL"

Fransız hava yolları Air France'ın Genel Müdürü Pierre-Henri Gourgeon, Airbus uçağının Atlas Okyanusu'na düşmesine, "hız sensörlerindeki arızanın neden olduğu" iddiasını inandırıcı bulmadığını
söyledi.

Paris'te gazetecilerin sorularını yanıtlayan Gourgeon, hız sensörlerindeki olası bozukluğun, uçağın düşmesine neden olamayacağını ifade etti.

Basının, "Air France yönetiminin kazayla ilgili yeteri kadar şeffaf davranmadığı" yolundaki eleştirilerine karşı çıkan Genel Müdür, "Bu konuda daha önce açıklama yapmıştık. Bir daha basın için bildiri yayımlama ihtiyacı duymadık. Kazadan sonra, belki daha çok ailelerle ilgilendiğimiz, basını ihmal ettiğimiz için bu iddialar gündeme geliyor" diye konuştu.

Air France Genel Müdürü, bulunan enkaz parçalarının incelenmesi ve cesetlerin otopsisinden sonra, kazanın nedeninin daha ayrıntılı biçimde ortaya çıkacağını söyledi.

Gourgeon, kara kutudaki ses kayıtlarının, gerçeğin tamamen ortaya çıkmasını sağlayacağını da sözlerine ekledi.

Rio'dan Paris'e uçan 447 sefer sayılı Airbus A330 uçağının düşmesi sonucu 216'sı yolcu 12'si mürettebat toplam 228 kişi hayatını kaybetmişti.

CESET ARAMA ÇALIŞMALARI EN AZ 19 HAZİRANA KADAR SÜRECEK

Atlas Okyanusuna düşen Fransız Havayollarına ait Airbus uçağındaki yolcuların cesetlerinin havadan ve denizden arama çalışmalarının en aç 19 Hazirana kadar süreceği bildirildi.

Brezilya hava kuvvetleri sözcüsü General Ramon Cardoso, arama çalışmalarına ne zamana kadar devam edeceklerini anlamak için bulunanların bir değerlendirmesini yarın yapacaklarını, ancak bu sürenin en az 19 Hazirana kadar olacağını belirtti.

General Cardoso, dün hiçbir cesedin bulunmadığını, sadece uçak enkazının bulunduğunu kaydederek, deniz akıntılarının cesetleri uzağa sürüklediğini söyledi.

19 Haziranın, bu akıntılara bağlı olarak uçakları ve gemileri için makul uzaklıktaki cesetlerin bulunmasının mümkün olacağı bir tarih olduğunu belirten Cardoso, bölgedeki şartlar elverirse bu sürenin uzatılabileceğini kaydetti.