Değişimin ayak sesleri

Bugün bütün dünyanın gözü İran'da. İran 4 yıl boyunca ülkeye yön verecek liderini seçiyor. Bu seçim birkaç ay önce bile hayal edilemeyecek yeni bir soluğu ülkeye getirdi. Yolsuzluklar, rüşvetler ilk kez tartışıldı, konuşuldu.

Perşembe 12.06.2009
Güncelleme: Cuma 12.06.2009
ABONE OL
Bundan üç ay önce, İran'da değişimin ayak sesleri duyulmuyordu bile. 30 yıl önce yaşanan İslam devriminden bu yana ülke, ilk kez bu kadar olağanüstü bir cumhurbaşkanlığı kampanyasına tanık oluyor. Önümüzdeki dört yıl boyunca görev yapacak cumhurbaşkanını bugün sandık başına gidecek olan İranlıları uzun zamandır kimse siyasi açıdan bu kadar 'hevesli' görmemişti. Sokaklar son bir aydır insan seline tanık oldu. Polis ise, dini lider Hamaney'in talimatıyla, yapılan taşkınlıkları izlemekle yetindi.

KİRLİ ÇAMAŞIRLAR ORTADA

Adaylar televizyonda tartışma programlarında kapıştı. İlk kez eşleri seçim kampanyalarının bir parçası yaptılar. Ülkeye seçimleri izlemeye gelen 400 kadar yabancı gazeteci, medya kuruluşu, uydu yayınları ile İran seçimleri "Amerikanvari" bir seçim havasına büründü. Tüm bunların ötesinde devrim sonrası ülkede ilk kez rüşvet, yolsuzluk açık açık konuşuldu. Liderlerin kirli çamaşırları ortaya serildi. İran lideri Mahmud Ahmedinecad'ın seçimlerden kısa bir süre önce emeklilik maaşını iki katına çıkartması tartışma konusu oldu.

"HİTLER TAKTİĞİ"
Rakibi reformcu M. Hüseyin Musavi, Ahmedinecad'ın memur zamlarına sadece yüzde 20 zam yaparken kendi emeklilik maaşını 2 katına çıkarmasını diline doladı. Musavi, "Zam yapmak senin görevin! Ama niye şimdi zam yapıyorsun, onun hesabını ver" diyerek rakibinden hesap sordu. Ahmedinecad ise rakiplerini ekonomik konularda yalan söylemekle suçladı. Yaptığı son seçim mitinginde de ılımlı kesimin taktiklerine "Hitler taktiği" yakıştırması yaptı. Ekonomini iyiye gitmesine rağmen kendisini köşeye sıkıştırmaya çalıştıklarını söyledi.

EKONOMİ BELİRLEYECEK

Oysa ülkede ayda 600 doların altında parayla yaşamaya çalışan 15 milyon ailenin seçimde kritik rol oynayacağı belirtiliyor. Ahmedinecad'ın kendi yoksulluk görmüş ailesine gönderme yaparak iki dönem seçildiğini ancak, özellikle son bir yıldır ekonomik çöküşün oyların adaylara dağılımda rol oynayacağı belirtiliyor. Yine de sadık Ahmedinecad destekçilerinin sloganı hala aynı: Ahmedinecad, zengin yetkilileri sen gözden düşürdün.