Oy verme işlemi sona erdi

İran'da 10. dönem Cumhurbaşkanı seçimi için oy verme işlemi sona erdi.

Cuma 12.06.2009 09:13
Güncelleme: Cumartesi 13.06.2009 00:45
ABONE OL
İran'da 10. dönem Cumhurbaşkanı seçimi için oy verme işlemi sona erdi.

Seçim Kurulu, yerel saatle 08.00'de başlayan oy verme işleminin beşinci ve son kez uzatıldığını, sandıkların yerel saatle 23.00'de kapatıldığını bildirdi.

* İRAN'DAKİ SEÇİMDEN KARELER...

İran'da bugün yapılan 10'uncu cumhurbaşkanlığı seçiminin resmi olmayan ilk sonuçlarına göre Mahmud Ahmedinejad açık farkla önde gidiyor.

Seçim Kurulu Başkanı Kamran Danişcu, 45.713 sandıktan 16.112'sinin açıldığını ve 10 milyon 234 bin 431 oyun sayıldığını açıkladı.

Buna göre, Mahmud Ahmedinejad 7 milyon 27 bin 919 oy ve yüzde 68,8'lik oranla ilk sırada, Mir Hüseyin Musevi 2 milyon 955 bin 131 oy ve yüzde 28,87 ile ikinci sırada yarışı götürüyor.

Diğer adaylardan Muhdin Rızai, 162 bin 909 oy ve yüzde 1,07 oranla üçüncü, Mehdi Kerrubi ise 88 bin 474 oy ve yüzde 0.86 ile son sırada yer aldı.

Seçim sonuçlarının belli aralıklarla açıklanacağı kaydedildi.

Seçimlere katılımının yüksek olmasının, seçim sonuçları üzerinde beklenenin de ötesinde etki yapması bekleniyor. Özellikle gençlerin büyük ilgi gösterdiği seçimlere engelli vatandaşlar ve yaşlılar da yakınlarının yardımıyla sandık başına gitti.

Tahran'daki bir seçim merkezinde düğünü yarıda bırakarak oy kullanmaya gelen damat ve gelin, basın mensuplarının ilgi odağı oldu.

Bazı seçmenler de bebek ve küçük yaştaki çocuklarıyla birlikte ailece seçim merkezine gelerek oy kullandı.

Seçimlerin sağlıklı bir ortamda yapılması için 200 bin güvenlik görevlisiyle gözlemcinin denetim ve kontrolü sağladığı ve şu ana kadar herhangi bir olumsuzluk yaşanmadığı kaydedildi.
Yerli ve yabancı 800 kadar basın mensubunun takip ettiği seçimlerin en geç 24 saat içinde açıklanması bekleniyor.

Yüzde 50'nin üzerinde oy alan aday seçimi kazanmış sayılacak. Bu orana ulaşılamaması durumunda en çok oy alan iki aday, 19 Haziranda yapılacak ikinci turda yarışacak.

Mahmud Ahmedinejad ve Mir Hüseyin Musevi'nin favori olduğu seçimlerde diğer adaylar ise Mehdi Kerrubi ve Muhsin Rızai.

Seçim yorgunları, küskünler ve tarafsızların sandık başına gitmeye ikna oldukları, bunda da dini lider Ayetullah Ali Hamaney'in çağrısı ile reformcuların etkin seçim kampanyası yürütmesinin etkili olduğu belirtiliyor.

Nihai seçim sonuçlarının sandıkların kapanmasından 24 saat sonra açıklanması bekleniyor.Yüzde 50'nin üzerinde oy alan aday seçimi kazanmış sayılacak. Bu orana ulaşılamaması durumunda en çok oy alan iki aday 19 Haziran'da yapılacak ikinci tura katılacak.

Ülke dışında yaşayan İranlılar da Türkiye'nin de aralarında olduğu 130 ülkede Cumhurbaşkanı seçimi için oy kullanabiliyor.Seçim sürecinin sağlıklı bir ortamda yapılması amacıyla 200 bin güvenlik görevlisi ve gözlemcinin denetim ve kontrolü sağlarken, yerli ve yabancı yaklaşık 800 gazeteci süreci izliyor.

AHMEDİNEJAD'IN EN BÜYÜK RAKİBİ "MİR HÜSEYİN MUSEVİ"

Anketlere göre, muhafazakar Mahmud Ahmedinejad ve reformcu Mir Hüseyin Musevi seçimin favorileri olarak görülüyor.Diğer adaylardan reformcu Mehdi Kerrubi ve muhafazakar Muhsin Rızai'ye ise fazla şans tanınmıyor.

BBC'nin haberine göre, Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad ve üç rakibi arasında daha önce benzerine rastlanmayan bir şekilde televizyonda canlı olarak yayınlanan tartışmalar, gençlerin bu seçime olan ilgisini artırdı. Nüfusun önemli bir kısmını oluşturan gençlerin oyunun sonuçlar üzerinde etkili olacağı belirtiliyor.

Ahmedinejad'ın en büyük rakibi ılımlı reformcu aday Mir Hüseyin Musavi İran'ın dünyadaki kötü imajını düzeltme vaadini yineledi. Diğer önemli adaylar ise Mohsen Razai ve Mehdi Kerrubi. Reformcu aday Mehdi Kerrubi, Ahmedinejad'ın küstürdüğü ülkelerle barışma, muhafazakâr aday Mohsen Rezai ise, ekonomiyi düzlüğe çıkarma yönündeki mesajlarını bildirdiler.

Rakiplerini yalan ve iftiraya başvurmakla suçlayan Ahmedinejad, "Siyonistlerin yardımıyla, kendisine karşı kullanılmak üzere sahte belgeler düzenlendiğini" ileri sürdü. İran'ın çıkarlarını koruyabilecek tek adayın kendisi olduğunu dile getiren Ahmedinejad, "söyleyecek bir şeyleri olmadığı için rakiplerinin kendisine saldırmayı seçtiğini" iddia etti. Cumhurbaşkanı'nın rakipleri, kendilerine Ahmedinejad ile eşit süre tanınmadığı gerekçesiyle, devlet televizyonundan halka seslenme imkânını protesto amacıyla kullanmadılar.

TÜRKİYE'DEKİ İRANLILAR SANDIK BAŞINA GİTTİ
Türkiye'de yaşayan İranlılar, ülkelerinde gerçekleştirilen 10 dönem cumhurbaşkanlığı seçimleri için İstanbul'da da sandık başına gitti. Oylarını kullanan İranlılar, ülkelerindeki seçimin son derece demokratik ortamda gerçekleştiğini söyledi.

Reform yanlısı lider Mir Hüseyin Musevi'nin çoğunluğun favorisi olduğu gözlendi.Ankara'da yaşayan İranlılar saat 08.00 itibariyle İran İslam Cumhuriyeti Okulu'nda kurulan seçim sandığında oy kullanmaya başladı. Aynı sandıkta oy kullanan Büyükelçi Bahman Husseinpour, seçimlerin sürprizlere gebe olduğuna dikkat çekerek, "Türkiye'de yaşayan İranlılar genellikle öğrenci, öğretim görevlisi, esnaf ve işadamları. Şu ana kadar katılım çok yüksek ve gün içinde daha da artmasını bekliyoruz. Trabzon, Erzurum, İstanbul, İzmir ve Ankara'da seçim merkezi kurmamıza yardım eden tüm ilgili Türk makamlarına teşekkür ediyoruz. İlk kez bu sene İzmir'de de bir seçim sandığımız var. İnanın kime oy verecekler ben bile bilemiyorum. Zorlu bir rekabet var. Sonucu tahmin etmek güç. İnşallah yarın sabah saat 08.00 gibi netice belli olur" şeklinde konuştu.İran Anayasası uyarınca cumhurbaşkanının dini liderden sonra ikinci sırada gelen ve geniş yetkilere sahip devlet başkanı olduğunu kaydeden Husseinpour, "Seçmenler için büyük önem taşıyor. Sabah saat 08.00'den beri buraya gelip oy kullanan herkese teşekkür ediyorum" dedi.

Seçimleri değerlendiren İranlılar ise, çoğunlukla Musavi'yi desteklediklerini, artık değişim görmek istediklerini söyledi. Musavi'nin savaş sırasında özellikle ekonomi politikalarında büyük başarı gösterdiğini belirten seçmenler, Musavi tekrar işbaşına gelirse dünya ile ilişkilerin düzeleceğine ve büyük gelişme yaşanacağına inandıklarını belirtti. Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad yanlıları ise, Ahmedinejad'ın en çok cesaretini, meydan okumasını ve düşük gelirlilere yaptığı maaş
zamlarını beğendiklerini söyledi.

Seçim görevlisi şu ana kadar 200'den fazla kişinin oy kullandığını ve bu rakamın akşam saatlerine kadar bin-bin 200'ü geçmesini beklediklerini söyledi. Tahminler şu an yarışan 4 adaydan Musavi ve Ahmedinejad'ın ikinci tura kalacağı ve çekişmeli bir yarışın ardından Musavi'nin galip geleceği yönünde.

DİNİ LİDER HAMANEY, HALKI OY KULLANMAYA ÇAĞIRDI
İran dini lideri Ayetullah Ali Hamaney, cumhurbaşkanı seçimlerine katılan halkın, tarihi ve büyük bir sınavdan geçtiğini söyledi.Hamaney, ilk oyu kullanmasının ardından yaptığı açıklamada, seçimlerin siyasi alanda büyük bir milli olay olduğunu ve halkın iradesinin yönetime yansıdığını belirtti.

"Seçimlerde oy kullanmanın akli ve şerri açıdan bir vazife olduğunu" ifade eden Hamaney, "Halktan sandık başına gitmelerini, ülke idaresinde paylarına düşen görevi yerine getirmelerini istiyorum" dedi.
"Halktan, kendi iradeleriyle en iyi ve en layık adayı seçmelerini" isteyen Hamaney, halkın bir sınavdan daha başı dik çıkacağına olan inancını dile getirdi.

"Ülke ve milletin kötülüğünü isteyen, gerginlik peşinde olanların bu yöndeki çabalarının halk tarafından boşa çıkarıldığını" kaydeden Hamaney, kampanya gibi seçimlerin de huzur ve güven ortamında geçmesi temennisinde bulundu.